Saakašvili svoju domovinu opustil po tom, ako proti nemu jeho politickí oponenti vzniesli obvinenia zo zneužitia právomocí.
KYJEV. Novým gubernátorom Odeskej oblasti na juhozápade Ukrajiny sa stal bývalý gruzínsky prezident Michail Saakašvili. S odvolaním sa na oznámenie ukrajinského prezidenta Petra Porošenka o tom informovali ukrajinské médiá.
Podľa agentúry UNIAN sa na webovej stránke prezidentskej kancelárie objavil aj výnos, ktorým Porošenko okrem vymenovania do funkcie udelil Saakašvilimu aj ukrajinské občianstvo.
Chce zjednotiť obyvateľov Saakašvili pri prezentovaní svojich cieľov vo funkcii gubernátora označil za hlavný potenciál Odeskej oblasti jej obyvateľov. Uviedol, že za svoj hlavný cieľ považuje ich zjedntenie. Za prioritu označil aj "prilákať tam nových ľudí, nové projekty, aby do Odesy prichádzalo viac turistov a investorov".
"Naším cieľom je nechať bokom všetky umelo vytvorené konflikty a zjednotiť spoločnosť bez ohľadu na to, akým jazykom ľudia hovoria," vyhlásil Saakašvili.
Na území Odeskej oblasti sa nachádza aj mesto Odesa, ktoré je najväčším ukrajinským morským prístavom. Aj keď mesto nezasiahla vlna nepokojov medzi vládnymi silami a proruskými separatistami, napätie medzi ukrajinskými nacionalistami a prorusky orientovanými silami je silné, konštatovala agentúra AP.
Pripomenula incident z vlaňajšieho mája, keď pri požiari v dome odborov v centre Odesy zomrelo najmenej 48 ľudí. Požiar mal spojitosť s nepokojmi medzi proruskými demonštrantmi a stúpencami ústrednej vlády.
I ❤ Odessa http://t.co/Z8hjhZjrvu
— Mikheil Saakashvili (@SaakashviliM) 29. květen 2015 Obvinenia odmieta Saakašviliho k moci v Gruzínsku vyniesla takzvaná ružová revolúcia z roku 2003. Prozápadný líder a úzky spojenec USA sa však postupne dostával pod paľbu kritiky pre svoje autoritárske praktiky. V roku 2008 navyše zatiahol krajinu do vojny s Ruskom, pre ktoré je odvtedy nežiadanou osobou.
Pri moci sa napriek mohutným protestom udržal, no parlamentné voľby v roku 2012 jeho hnutie prehralo a k moci sa dostala opozícia. V novembri odchádzal z funkcie iba s 25-percentnou podporou verejnosti. Nová vláda navyše začala vyšetrovania a stíhania členov jeho vlád.
Samotného exprezidenta stíhajú pre prekročenie právomocí či použitia sily voči demonštrantom pred ôsmimi rokmi.
Ukrajinská prokuratúra začiatkom apríla zamietla žiadosť Gruzínska o Saakašviliho vydanie, pričom ako dôvod uviedla, že exprezidenta mohli po vydaní doma čakať politické perzekúcie.
Bývalý gruzínsky prezident, ktorý pôsobil ako hlavný poradca ukrajinskej vlády, obvinenia voči svojej osobe popiera a označuje ich za politickú pomstu vedenú miliardárom a expremiérom Bidzinom Ivanišvilim.