AMÁM/NEW YORK. Sýrska armáda sa vo štvrtok stiahla z mesta Ariha, ležiaceho na severozápade Sýrie. K ústupu vládnych síl došlo po tom, ako mesto ovládla koalícia sunnitských radikálnych skupín.
Informovala o tom v piatok agentúra Reuters.
Ariha bola posledným mestom v provincii Idlib, ktoré doposiaľ kontrolovali sily verné sýrskemu prezidentovi Bašárovi Asadovi.
"Jednotky našich ozbrojených síl opustili svoje postavenia v Arihe a po bojoch s veľkým počtom teroristov z Frontu an-Nusra sa stiahli do obranných pozícií v blízkosti mesta," uviedol sýrsky armádny zdroj.
Na uliciach sú mŕtve telá Pouličné boje medzi príslušníkmi sýrskej armády a vzbúrencami potvrdil aj zdroj blízky povstaleckej skupine Ahrár aš-Šám.
"Ulice sú posiate mŕtvolami," uviedol zdroj, pričom dodal, že vzbúrenci v Arihe pátrajú po príslušníkoch sýrskej armády.
Arihu dobyla veľká koalícia sunnitských radikálnych skupín, ktorá si hovorí Džaíš al-Fatah (Armáda víťazstva).
Významnou súčasťou tejto koalície je aj organizácia Front an-Nusra, ktorá je napojená na teroristickú sieť al-Káida, a v sýrskej občianskej vojne bojuje nielen proti vládnej armáde, ale aj proti jednotkám extrémistického Islamského štátu.
Dobytím Arihy sa vzbúrenci zmocnili väčšiny územia provincie Idlib, ktorá leží na hraniciach s Tureckom a susedí s provinciou Lázikíja, ktorá má pre súčasný sýrsky režim kľúčový význam, a je baštou prezidenta Asada.
Štyri roky trvajúca občianska vojna v Sýrii si doposiaľ vyžiadala životy približne 250.000 ľudí a ďalších takmer osem miliónov ľudí prišlo o svoje domovy.
Sýria je nespokojná s rezolúciou OSN Nedávno prijatá rezolúcia Valného zhromaždenia OSN o hrozbách teroristickej skupiny Islamský štát voči irackému kultúrnemu dedičstvu sa nevzťahuje na rovnaké nebezpečenstvo aj v susednej Sýrii, keďže členské štáty OSN pohrozili odmietnutím predmetného opatrenia.
Pre agentúru AP to vo štvrtok uviedol sýrsky vyslanec pri OSN Bašár Džaafarí, podľa ktorého varovanie vyslovili európske štáty.
Jeho iracký diplomatický kolega na pôde OSN Muhammad Hákim povedal, že vypracovať rezolúciu rovnakým spôsobom aj pre Sýriu "by bolo politicky trocha komplikované, povedzme to tak".
Extrémisti z Islamského štátu zničili v Sýrii a Iraku už mnohé svetoznáme kultúrne pamiatky, pričom ďalším hrozí podobný osud, čo vyvoláva znepokojenie svetovej verejnosti.
Mnohé členské štáty OSN však vyčítajú vláde sýrskeho prezidenta Bašára Asada zodpovednosť za občiansku vojnu, ktorá sužuje krajinu už štyri roky.
Al-Qaeda Takfiri terrorists capture northwestern Syrian city of Ariha http://t.co/NCjGs35MG1 pic.twitter.com/2ZhCsCujdf
— Press TV (@PressTV) May 29, 2015