WASHINGTON. Nemenovaný americký armádny predstaviteľ uviedol pre agentúru Reuters, že dve zariadenia americkej armády v štátoch Utah a Maryland omylom poslali vzorky živého antraxu do súkromných, štátnych a akademických laboratórií v deviatich amerických štátoch.
Jedna vzorka tiež dorazila na americkú leteckú základňu v Južnej Kórey.
Podľa CNN bol aktívny antrax objavený v jednom zo súkromných laboratórií v Marylande, ktoré okamžite zahájilo šetrenie, či nie sú aj ostatné vzorky zaslané do iných laboratórií živé.
Na jeho podnet sa prípadom začalo zaoberať aj ministerstvo obrany.
Predstaviteľ armády, ktorý hovoril pod podmienkou anonymity uviedol, že ministerstvo obrany bežne presúva „mŕtve“ vzorky antraxu z dôvodu vedeckého výskumu, avšak predtým ich deaktivuje s pomocou radiácie.
Práve tu došlo pravdepodobne k zlyhaniu.
Minimálne riziko Podľa Pentagonu nehrozí verejnosti žiadne riziko a zatiaľ nie sú známe podozrivé prípady infekcie.
U štyroch zamestnancov laboratórií, ktoré so vzorkami pracovali však už zahájili preventívne opatrenia proti nákaze, ktoré zvyčajne zahŕňajú očkovanie a antibiotiká, prípadne oboje.
Letecká základňa v Kórey bola dekontaminovaná a jej dvadsiati dvaja zamestnanci podstúpili preventívne ošetrenia.
„Vzorka bola zničená v súlade s príslušnými nariadeniami“ vyhlásil o prípade antraxu v Kórey Steve Warren, hovorca Pentagonu.
Podľa hovorcu amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb, ktoré prípad vyšetruje, Jasona McDonalda, štyrom civilistom „hrozí minimálne riziko“.
Podľa neho „robili procedúry, pri ktorých sa materiál s baktériami dostal do vzduchu“, cituje ho agentúra Reuters.
Práve kontakt antraxu so vzduchom je veľmi nebezpečný, keďže spóry antraxu sa šíria vzduchom a môžu spôsobiť smrteľnú chorobu nazývanú pľúcny antrax. V roku 2001 antrax zaslaný poštou vládnym úradom zabil 5 ľudí.
Preventívne opatrenia Vzorky, o ktorých sa predpokladalo, že boli mŕtve, poslali armádne zariadenia v súlade s výrazne menej prísnymi predpismi, ako tými, ktoré sa týkajú presunu živých baktérií.
Podľa Warrena bolo zasielanie vzoriek súčasťou vývoja diagnostického testu pre identifikáciu biologických hrozieb v životnom prostredí.
„Z dôvodu opatrnosti zastavilo ministerstvo obrany dodávku tohto materiálu z jeho laboratórií až do ukončenia vyšetrovania“ cituje Warrena CNN.
„Takéto veci by sa nemali stávať“ povedal Stephen Morse z Kolumbijskej univerzity pre Reuters. Vedci pracujúci s nebezpečnými patogénmi vždy dodržiavajú pravidlo druhého páru očí a nikdy nepracujú so vzorkami sami.
To má zabezpečiť dodatočnú kontrolu či dodržali všetky preventívne opatrenia počas pokusov. Dvaja vedci by mali aj kontrolovať zásielky s údajne mŕtvym antraxom.
„Musíme dbať na väčšie ochranné opatrenia“, dodáva Morse.