Dovolenkové trajekty privážajú utečencov do Európy
Európa má ďalšie slabé miesto na svojich hraniciach. Reportéri britského Telegraphu zistili, že sýrski utečenci sa vo veľkom počte naloďujú na dovolenkové trajekty z Turecka na grécke ostrovy. Tureckí úradníci im v tom nemajú snahu zabrániť.
Takýmto spôsobom sa utečenci dokážu za veľmi krátky čas dostať do Európy a vyhnú sa zároveň riskovaniu života na chabých bárkach prievozníkov, ktorí si za svoje služby účtujú obrovské sumy. Za pár tureckých lír sa dostanú spolu s ostatnými turistami na grécke dovolenkové ostrovy ako napríklad Lesbos, kde úradníci nemajú veľmi na výber, ale musia ich ubytovať.
Jeden grécky študent z Atén, Andreas Karasarinidis, ktorý takto nedávno cestoval opísal situáciu: „Z 250 ľudí na palube boli len 40 Gréci. Zvyšok bol zo Sýrie a boli veľmi šťastní, že dorazili do Európy. Grécko sú otvorené dvere, prístav je nimi zaplavený“.
Prečítajte si viac na stránke The Telegraph.
Rusi na hraniciach s Ukrajinou zhromažďujú ťažkú palebnú silu
Reuters prináša očité svedectvo svojho reportéra, podľa ktorého Rusko hromadí v provizórnej základni neďaleko hraníc s Ukrajinou vojakov a stovky kusov bojovej techniky vrátane tankov, delostrelectva a prenosných raketometov.
Základňa asi 50 kilometrov od hraníc ponúka zatiaľ jedno z najpresvedčivejších svedectiev o možnom budovaní ruskom vojenskom zázemí v tejto oblasti. V súčasnosti je objem vojenskej techniky na základni tri krát väčší ako v marci, kedy tu naposledy boli reportéri Reuters.
Prečítajte si viac v reportáži agentúry Reuters.
Nórsky fond už nemôže investovať do uhlia
Nórsky fond zvrchovaného majetku, ktorý investuje vládne peniaze z ropného priemyslu je najväčší svojho druhu a vlastní 1.3 percenta všetkých firiem na svete. Teraz má podľa rozhodnutia príslušného parlamentného výboru predať svoje podiely vo firmách, ktoré podnikajú s uhlím.
„Investície do spoločností, podnikajúcich s uhlím sú rizikom pre klimatické zmeny ako aj ekonomickým rizikom“, píše sa v spoločnom vyhlásení. Fond už dlhšie čelil politickým tlakom investovať do ekologickejších foriem získavania energie.
Zatiaľ čo uhlie ako palivo minulosti zdôrazňujú predovšetkým ochranári, kritici rozhodnutia tvrdia, že príliš veľa obmedzujúcich kritérií pre investovanie môže ohroziť dlhodobú návratnosť fondu.
Prečítajte si viac na stránke Guardianu.
Luxusný život utečencov v Kambodži
Kambodža víta migrantov s otvorenou náručou a v snahe, aby zostali na jej území im sľubuje ubytovanie zadarmo, mesačné sociálne dávky, zdravotnú starostlivosť či jazykové kurzy. Toto všetko však neponúka zo svojej dobrej vôle. Za to, že bude ochotná presídliť tých, čo o to prejavia záujem má Kambodža od Austrálie prisľúbených 40 miliónov austrálskych dolárov ako „finančnú pomoc“.
Austrália sa takýmto spôsobom snaží zbaviť zodpovednosti riešiť problém migrantov a ich integrácie, zatiaľ čo migranti si v Kambodži užívajú život, o akom sa obyvateľom jednej z najchudobnejších krajín sveta môže len snívať.
O tejto kontroverznej dohode medzi Kambodžou a Austráliou si prečítajte viac na stránke BBC.