RÍM. Počet hladujúcich ľudí vo svete sa znížil na 795 miliónov z viac ako miliardy pred štvrť storočím, a to napriek katastrofám, pretrvávajúcim konfliktom a chudobe, uviedli v stredu tri potravinové agentúry OSN.
Krajiny vo východnej Ázii, Latinskej Amerike a karibskej oblasti zaznamenali najväčší pokrok v znižovaní hladu sčasti vďaka ekonomickému rastu a politickej stabilite, uviedli agentúry v pravidelnej správe o potravinovej zabezpečenosti vo svete.
Splnený cieľ Správa konštatuje, že väčšina monitorovaných krajín (72 zo 129) splnila ciele OSN do roku 2015 znížiť podvýživu svetovej populácie na polovicu.
Podľa šéfa Organizácie pre výživu a poľnohospodárstvo (Food and Agriculture Organization, FAO) Josého Graziana da Silvu "dosiahnuté výsledky ukazujú, že je skutočne možné eliminovať hlad počas nášho života".
Agentúry tiež uviedli, že hlad vo svete sa znížil napriek prírodným katastrofám, politickej nestabilite a konfliktom vo väčšine rozvojového sveta, a to aj napriek nárastu populácie o 1,9 miliardy od roku 1990.
Good news: #sofi2015 report says world hunger falls to under 800 million http://t.co/Hp96AxSP3v #Action2015 https://t.co/R84q0eEiX9
— United Nations (@UN) May 27, 2015 Najhoršie ja na tom subhsaharská Afrika Podľa agentúr zvýšenie produktivity poľnohospodárstva najmä malými a strednými farmármi, lepšie sociálne opatrenia, ako sú program školských obedov a potravinové poukazy mali najväčší vplyv na zníženie hladu.
Najvyššiu úroveň podvýživy na svete dosahujú krajiny subsaharskej Afriky: takmer jeden zo štyroch ľudí tam nemá dostatok potravín na aktívny a zdravý život.
Niektorým západoafrickým krajinám, ktoré investovali do poľnohospodárskej výroby a infraštruktúry, sa podarilo splniť ciele OSN na eliminovanie alebo zníženie hladu, uvádza správa.