Paríž 13. januára (TASR) - Prezident Pobrežia Slonoviny Laurent Gbagbo dnes vylúčil možnosť predčasných parlamentných volieb v krajine, vypísanie ktorých požadujú povstalecké organizácie.
"Ústava krajiny neumožňuje predčasné voľby," vyhlásil Gbagbo v rozhovore pre francúzsku rozhlasovú stanicu France Info. Prezident zároveň odporučil vzbúrencom, aby počkali do roku 2006.
Gbagbo takisto ponúkol povstalcom amnestiu, ktorú podľa vlastných slov nepovažuje za spravodlivú. "Túto nespravodlivosť však treba akceptovať, ak chceme mier," dodal prezident, ktorý zdôraznil, že očakáva koniec vojny.
Vláda Pobrežia Slonoviny a lídri dvoch povstaleckých organizácií krajiny podpísali dnes popoludní v Lomé dohodu o prímerí. Znenie dohody vypracovali sprostredkovatelia z Hospodárskeho spoločenstva západoafrických štátov (ECOWAS). Za rebelov ju v rámci mierových rokovaní v hlavnom meste Toga Lomé podpísal operačný dôstojník Ľudového hnutia Pobrežia Slonoviny (MPIGO) Félix Doh a zástupca Hnutia za spravodlivosť a mier (MJP) Gaspard Déli.
Dohodu o prímerí už v októbri minulého roku podpísala pod záštitou ECOWAS hlavná vzbúrenecká organizácia krajiny - Vlastenecké hnutie Pobrežia Slonoviny (MPCI).
Vojna v africkej krajine, ktorá je najväčším producentom kakaa na svete, sa rozhorela po nevydarenom pokuse o prevrat 19. septembra. Konflikt viedol k rozdeleniu krajiny na etnickom základe.