SME

Dve tretiny obyvateľov Jemenu nemajú prístup k pitnej vode

Provládne sily dobyli mesto na juhu krajiny. Mierové rokovania pod záštitou OSN odložili na neurčito.

Zo svojich príbytkov utieklo takmer pol milióna ľudí.Zo svojich príbytkov utieklo takmer pol milióna ľudí. (Zdroj: SITA/AP)

SANÁ. Približne 16 miliónov Jemenčanov - zhruba dve tretiny všetkého obyvateľstva - nemá prístup k čistej vode, upozornila humanitárna organizácia Oxfam a zároveň vyjadrila obavu zo šírenia nákazlivých chorôb a infekcií v tejto konfliktom zmietanej juhoázijskej krajine.

"Ľudia musia z dôvodu rozpadu tamojšieho vodovodného systému piť nečistú vodu, čo spôsobuje reálne riziko šírenia životu nebezpečných chorôb, ako malárie, cholery či hnačiek," uviedol Oxfam.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pred vypuknutím ozbrojeného konfliktu nemalo prístup k čistej pitnej vode podľa odhadov zhruba 13 miliónov ľudí z približne 25-miliónovej populácie.

SkryťVypnúť reklamu

Chýba palivo

Letecká ofenzíva pod velením Saudskej Arábie proti šiitskému vzbúreneckému hnutiu húsíov - kontrolujúcemu väčšinu územia - posilňovaná pozemnými bojmi a odstávkami pohonných hmôt spôsobila, že bez vody ostali v Jemene ďalšie tri milióny civilistov.

"Vo vidieckych oblastiach v provinciách Hadždža a Hudajda na západe Jemenu je z lokálnych zásobovacích systémov s pitnou vodou, podporovaných Oxfamom, až 40 percent mimo prevádzky," uviedla táto charita.

Humanitárne organizácie varovali, že nedostatok paliva odstavil od prevádzky čerpacie systémy na spracovanie pitnej vody.

Miestne úrady tiež upozornili, že nemajú dostatok paliva na spracovanie a čistenie odpadových vôd, čo môže pre verejnosť predstavovať zdravotné riziko.aptopix-mideast-yemen743365_r6047_res.jpg

SkryťVypnúť reklamu

Nálety koalície trvajú už takmer dva mesiace. FOTO - SITA/AP.

Provládne sily dobyli mesto na juhu krajiny

Spojenecké jednotky pod vedením Saudskej Arábie už takmer dva mesiace vedú proti povstalcom leteckú ofenzívu v snahe obnoviť pozíciu súčasného jemenského prezidenta Abda Rabbuha Mansúra Hádího, ktorý zostáva v saudskoarabskom exile.

Provládni bojovníci oslobodili v utorok mesto ad-Dáli na juhozápade krajiny spod nadvlády protivníkov a dosiahli tak prvý výrazný úspech, odkedy koalícia začala uskutočňovať nálety.

Miestni predstavitelia a svedkovia v utorok informovali, že provládne sily získali kontrolu nad strediskom velenia jednej z najväčších armádnych jednotiek v Jemene, ktorej mesto kedysi podliehalo, jej príslušníci však zostávali verní zosadenému prezidentovi Alímu Abdalláhovi Sálihovi spriaznenému so šiitskými povstalcami.

SkryťVypnúť reklamu

Predstavitelia pod podmienkou anonymity taktiež uviedli, že miestni bojovníci sa taktiež zmocnili veľkých zásob zbraní a munície. Bojovníci z ad-Dáli sú spojencami jemenského prezidenta v exile Hádího, zároveň však presadzujú nezávislosť južného Jemenu.

Rokovania odložili na neurčito

Húsíovci od minulého roka postupne ovládli veľkú časť Jemenu a medzinárodne uznávaného prezidenta Hádího v marci donútili utiecť do exilu.

Podľa odhadov OSN si konflikt od 19. marca vyžiadal už 1820 mŕtvych a 7330 zranených, zatiaľ čo takmer pol milióna ľudí utieklo zo svojich príbytkov.

Znepriatelené strany mali vo štvrtok začať mierové rokovania pod záštitou OSN v Ženeve, podľa vyjadrení viacerých nemenovaných predstaviteľov ich však odložili na neurčito.

Blízky východ

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

Tvdrí, že Izrael má politiku predchádzania hladu.


TASR
Český minister zahraničia Ján Lipavský.

Čokoľvek, čo by v budúcnosti bránilo vzniku Palestínskeho štátu, Česko nehodnotí kladne.


TASR 1
Palestínske deti čakajú v komunitnej kuchyni, kým sa v Gaze pripraví a rozdá jedlo.

Podľa britského ministra zahraničných vecí ide o morálnu pohromu.


TASR
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Jedinečná príležitosť získať kariérny náskok od Jerònimo Martins
  2. Osem destinácií, kam na last minute dovolenku v septembri
  3. Kaufland má 25 rokov a otvára 25. K Park: To bude oslava!
  4. Fit-out od M2C: Premena priestorov na kľúč
  5. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  6. Nová Kia Sportage zvládne každé dobrodružstvo aj životný štýl
  7. Metropola aj more. New York sa dá jednoducho spojiť s Karibikom
  8. Iónske či Dodekanské ostrovy? Nie je jedno, kam do Grécka idete
  1. Jedinečná príležitosť získať kariérny náskok od Jerònimo Martins
  2. Hudba, smiech a festival plný vody: Liptov čaká rozlúčka s letom
  3. Kaufland má 25 rokov a otvára 25. K Park: To bude oslava!
  4. Osem destinácií, kam na last minute dovolenku v septembri
  5. Nový článokSpolupráca v oblasti lesnej pedagogiky v Bojniciach
  6. Úver až do 40 000 € a každý rok nižšia úroková sadzba
  7. Dajte zabrať mozgu. V predaji je nové vydanie Tréningu pamäti
  8. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  1. Nová Kia Sportage zvládne každé dobrodružstvo aj životný štýl 11 278
  2. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život? 4 311
  3. Metropola aj more. New York sa dá jednoducho spojiť s Karibikom 4 175
  4. Osem destinácií, kam na last minute dovolenku v septembri 3 927
  5. Iónske či Dodekanské ostrovy? Nie je jedno, kam do Grécka idete 3 094
  6. Dajte zabrať mozgu. V predaji je nové vydanie Tréningu pamäti 2 547
  7. Úver až do 40 000 € a každý rok nižšia úroková sadzba 2 533
  8. Kaufland má 25 rokov a otvára 25. K Park: To bude oslava! 2 342
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Agenti FBI pred domom bývalého Trumpovho poradcu Boltona.

Z Boltona je dnes Trumpov kritik.


ČTK
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

Tvdrí, že Izrael má politiku predchádzania hladu.


TASR
Český minister zahraničia Ján Lipavský.

Čokoľvek, čo by v budúcnosti bránilo vzniku Palestínskeho štátu, Česko nehodnotí kladne.


TASR 1
Palestínske deti čakajú v komunitnej kuchyni, kým sa v Gaze pripraví a rozdá jedlo.

Podľa britského ministra zahraničných vecí ide o morálnu pohromu.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu