Do domu Jasona Rezaiana a jeho manželky Jeganeh Salehiovej vtrhli iránske bezpečnostné jednotky v júlovú noc v roku 2014. Obaja v Teheráne pracovali ako novinári s americkým aj iránskym občianstvom. Jednotky im zhabali ich poznámky aj notebooky, oboch novinárov zatkli. Za dôvod označil Irán to, že donášali informácie nepriateľskej vláde.
Jason Rezaian pôsobil v denníku Washington Post ako zahraničný prispievateľ z Teheránu od roku 2012. Na obvinenia Iránu z toho, že rozširoval propagandu, reagoval denník hneď po jeho zatknutí. Zatknutie svojho korešpondenta označil za čin, ktorý považuje za absurdný a hodný opovrhnutia. Od iránskej vlády žiadal, aby mená oboch novinárov očistila.
Rezianovu manželku na kauciu prepustili v októbri. Novinárovi z Washington Post sa však nádej, že sa dostane na slobodu, objavuje až desať mesiacov od zatknutia. V utorok totiž v Teheráne otvorili súdny proces, ktorý ho môže zbaviť obvinenia zo špionáže.
„Neexistuje žiadna spravodlivosť v tomto systéme, ani kúsok z nej, a napriek tomu osud nevinného muža visí na vlásku,“ zareagoval na otvorenie súdneho procesu šéfredaktor Washington Post Martin Baron. Iránska vláda prípad nekomentovala.
O osude novinára sa rozhoduje na súde, ktorý je zvyčajne vyhradený na politické prípady či prípady súvisiace s národnou bezpečnosťou. Na jeho čele stojí sudca, ktorého prezývajú sudcom smrti. Je totiž známy svojím rozsudkom smrti po povolebných opozičných protestoch v roku 2009.
Ak iránsky súd Reziana uzná za vinného, novinár by mohol vo väzení zostať ďalších dvadsať rokov. Jeho právnička Leila Ahsanová však tvrdí, že proti jej klientovi neexistujú žiadne dôkazy, keďže ako novinár má v povahe svojej profesie získavať informácie a publikovať ich.
To, ako proces dopadne, sa dá predpovedať len ťažko. Celý totiž prebieha za zatvorenými dverami.