Washington 13. januára (TASR) - Bojové lietadlá americko-britských spojeneckých síl hliadkujúcich v bezletovej zóne nad južným Irakom dnes zaútočili na protilodný raketomet irackej obrany v Perzskom zálive. Podľa vyjadrenia amerických vojenských zdrojov iracké odpaľovacie zariadenie predstavovalo hrozbu pre americké a spojenecké plavidlá v oblasti.
Lietadlá počas bombardovania zhodili aj vyše 200.000 letákov s odkazom, aby irackí vojaci i civilné obyvateľstvo v južnom Iraku počúvali americké rozhlasové vysielanie určené pre túto oblasť.
Ako sa uvádza vo vyhlásení amerického ústredného velenia v Tampe na Floride, ktoré dozerá na operácie v Perzskom zálive, k dnešnému náletu došlo asi 480 km juhovýchodne od Bagdadu pri Basre. Spojenecké lietadlá zaútočili presne navádzanými strelami na iracké zariadenie odpaľujúce rakety proti plavidlám. Spôsobené škody zatiaľ nie sú vyčíslené.
"Koaličné údery v južnej bezletovej zóne sa vykonávajú v rámci sebaobranných opatrení ako odpoveď na iracké nepriateľské hrozby a činy proti koaličným jednotkám," uvádza sa vo vyhlásení floridského velenia. "Koalícia zamerala protilodný raketomet, pretože predstavoval hrozbu pre koaličné námorné jednotky operujúce v Arabskom zálive."
Ide o prvý útok v bezletovej zóne od uplynulého piatku. Vtedy sa terčom spojeneckých vojsk stalo vojenské velenie irackej leteckej obrany, kontrolné stanovište pri meste Tallíl a štyri lokality káblových komunikácií, ktoré bolo možné využívať pri zameriavaní hliadkujúcich strojov.
Počas pondelkového útoku zhodili lietadlá na iracké územie aj 240.000 letákov. Počas troch mesiacov sa tak stalo už po štrnásty raz. Na letákoch miestni obyvatelia mohli nájsť frekvencie rozhlasového vysielania, ktoré kritizuje politiku irackého prezidenta Saddáma Husajna, ako aj informácie o rezolúciách Bezpečnostnej rady OSN a prebiehajúcich zbrojných inšpekciách OSN v Iraku.
USA a Veľká Británia zriadili bezletové zóny nad severným a južným Irakom v roku 1991 po skončení vojny v Perzskom zálive. Severná zóna slúži na ochranu kurdskej menšiny a južná na ochranu šiitských moslimov pred útokmi irackých vládnych vojsk. Irak bezletové zóny neuznáva a na hliadkujúce lietadlá opakovane útočí.