Berlín 13. januára (TASR) - Nemecko a Francúzsko musia vyjadriť jednotné stanovisko pri prípadnom hlasovaní o akejkoľvek ďalšej rezolúcii Bezpečnostnej rady OSN o Iraku, ak chcú dosiahnuť ciele svojej spoločnej európskej zahraničnej politiky. Vyhlásil to dnes jeden z vysokopostavených nemeckých predstaviteľov.
Rudolf von Thadden, koordinátor francúzsko-nemeckých vzťahov na nemeckom ministerstve zahraničných vecí, konštatoval, že vyhlásenia o priateľstve medzi oboma krajinami by strácali zmysel, ak by sa pri hlasovaní o zásahu proti Iraku Francúzsko postavilo na stranu USA a Veľkej Británie, a nie na stranu Nemecka.
Berlín stále tvrdí, že sa nezúčastní na prípadnej vojne proti Iraku, a to ani s mandátom OSN, pričom Paríž konštatuje, že si bude plniť náležitým spôsobom svoje povinnosti, ktoré by francúzskej strane vyplývali z prípadného rozhodnutia BR o začatí útoku.
"Irak bude skúškou ohňom pre vyhlásenia, že chceme pestovať osobitné vzťahy medzi oboma krajinami," uviedol Von Thadden.
"Ak by Nemecko a Francúzsko nehlasovali zhodne v otázke Iraku na pôde Bezpečnostnej rady OSN, potom by bolo zložité viesť v nadchádzajúcom období spoločnú zahraničnú politiku," povedal nemecký predstaviteľ.
Nemecký kancelár Gerhard Schröder a francúzsky prezident Jacques Chirac chcú 22. januára, pri príležitosti 40. výročia podpísania dohody o priateľstve medzi oboma štátmi, odštartovať iniciatívu vedúcu k oživeniu partnerstva medzi Berlínom a Parížom.
Ako uvádza vo svojom najnovšom vydaní magazín Der Spiegel, obaja lídri sa chystajú navrhnúť, aby Nemecko a Francúzsko v budúcnosti zaujímali spoločné pozície na fórach, ako je napríklad BR OSN.
Von Thadden sa domnieva, že takéto vyhlásenia by boli čoskoro podrobené významnej skúške, ak by sa malo v BR uskutočniť hlasovanie o vojenskom útoku na Irak.
"Takéto vyhlásenie by nemalo zmysel, ak by sa Paríž už o týždeň po jeho vydaní postavil bok po boku k víťazným spojencom z roku 1945 a nie na stranu svojho najdôležitejšieho partnera, pokiaľ sa týka hľadania spoločnej európskej pozície. Slová a činy by sa nemali rozchádzať," povedal Von Thadden.