Bude bostonský atentátnik naozaj popravený?
Džochar Carnajev bol za teroristický útok na bostonský maratón v roku 2013 odsúdený federálnou porotou na trest smrti. Či bude aj popravený, nie je isté. Len málo trestov smrti je aj naozaj vykonaných.
„Ono sa to iba volá trest smrti,“ povedal Frank R. Baumgartner, profesor politických vied z univerzity v Severnej Karolíne. V USA bolo v rokoch 1973 až 2013 na trest smrti odsúdených takmer 8,5 tisíc ľudí, popravený bol asi každý šiesty.
Trest smrti platí v 32 štátoch USA. Najprísnejším americkým štátom v otázke výkonu trestov smrti je Virginia, naopak, poprava odsúdeného je veľmi zriedkavá v Kalifornii.
No i v štátoch, v ktorých trest smrti neplatí, môže byť zločinec federálnym súdom odsúdený na trest smrti. Čo je vlastne aj Carnajevov prípad, keďže bol súdený a odsúdený za federálny zločin v Massachusettes.
Momentálne čaká na popravu 56 ľudí odsúdených federálnym súdom. V rokoch 1973 až 2013 však boli popravení len traja z celkového počtu 71.
Prečítajte si viac na stránke BBC.
Holanďania si adoptovali americké hroby vojakov
Už 70 rokov sa v mestečku Margraten Holanďania starajú o hroby zabitých Američanov počas druhej svetovej vojny. Hroby si adoptovali holandské, ale i belgické, či nemecké rodiny, ktoré si túto úlohu prenechávajú z generácie na generáciu.
O niektoré hroby sa starajú aj miestne organizácie a školy. Ďalších 100 ľudí, ktorí sa tiež chcú stať správcami, je na čakacej listine. Dohromady sa na cintoríne nachádza 8 300 náhrobných kameňov.
Posledný májový pondelok slávia Američania Memorial day, Deň vojnových obetí. Pri tejto príležitosti každoročne navštívia cintorín aj potomkovia padlých Američanov, ktorí prídu vzdať hold nielen svojim predkom, ale i ľuďom, ktorí spravujú hroby ich blízkych.
„Čo núti národ, zotavujúci sa z vlastných strát a vlastnej traumy, prijať synov a dcéry iného národa? A čo drží tento záväzok nažive po celé tie roky, keď sa spomienky na túto vojnu začínajú vytrácať? Je to jedinečný úkaz v dejinách civilizácie,“ povedal Arthur Chotin (70), ktorý prišiel navštíviť hrob svojho otca a poďakovať sa rodine, ktorá sa stará o jeho hrob.
Odhaduje sa, že až 40% amerických rodín sa dokázalo skontaktovať s osvojiteľmi hrobov ich príbuzných.
Cintorín v Margraten je jediný, kde má každý hrob svojho dobrovoľného správcu a čakací list ľudí, ktorí by sa radi nimi stali. Osvojenie hrobov sa stalo populárne, za týmto nápadom stál miestny pastor a úradník.
Viac sa dozviete na stránke Washington Post.
Začína sa rómsky festival
Posledný májový týždeň patrí sedemnástemu ročníku rómskeho festivalu Khamoro. Festival začal v Prahe v nedeľu a medzi účastníkmi bude i rómsky nevidiaci umelec Mário Bihári.
Festival sa skončí v sobotu, 30. mája. Súbežne sa budú konať niektoré akcie aj v Plzni, ktorá je Európskym mestom kultúry 2015.
„Robíme rekonštrukciu toho, čo je pre rómsku kultúru typické, teda ľudová slovesnosť. Postavíme stan, ktorý zariadime tak, ako sa kedysi žilo v rómskych osadách na Slovensku. Starí rómski rozprávači tam budú hovoriť o tom ako to bolo kedysi, ako sa napríklad žilo pred druhou svetovou vojnou,“ povedal jeden z organizátorov David Tišer.
Festival založili manželia Silajdžićoví zo Sarajeva, ktorí s festivalom chceli priniesť niečo tradičné a moderné. Nápad s Khamorou sa zrodil po kultúrnej akcii, ktorú organizovali. Vystúpili na nej niektorí hudobníci a medzi nimi aj rómska kapela, Khamoro.
Práve pri jej vystúpení sa začalo diať niečo zvláštne. „Prestal úplne fungovať zvuk, chvíľami bolo niečo počuť, a potom bolo zase totálne ticho. Skúsení muzikanti si poradili po svojom: vydali sa smerom k publiku, hrali bez ozvučenia a aj tak zožali obrovský úspech. Ak nie najväčší zo všetkých skupín. Nakoniec sa ale prišlo na to, že vystúpenie rómskej formácie sabotoval zvukár,“ hovorí história festivalu.
Prečítajte si viac na stránke iDnes.cz.
Japonské akváriá budú bojkotovať delfínov z Taiji
Svetová asociácia zoologických záhrad a akvárií (WAZA) pozastavila členstvo japonskej asociácie (JAZA), od ktorej žiadala, aby neprijímala delfínov z Taiji.
Dlhé roky sa o to WAZA bezvýsledne snažila, nakoniec však JAZA súhlasila, keď väčšina jej členov hlasovala za obnovenie členstva vo svetovej asociácie. Tá reprezentuje viac ako 1 300 zoologických záhrad a akvárií po celom svete.
Na problematiku lovu delfínov v Taiji upozornil dokumentárny film The Cove v roku 2009. Delfíni sú za použitia lodí nahnaní do zátoky, kde sú zabití alebo odchytení. Väčšina z nich je zabitá kvôli mäsu.
Každoročný lov delfínov v tomto meste je predmetom diskusií a mesto čelí veľkému tlaku. Lov však nie je ilegálny a mesto sa odvoláva, že ide o tradíciu. „Budeme aj naďalej chrániť našich rybárov, ktorý majú lov povolený miestnou aj centrálnou vládou,“ povedal starosta Taiji.
Podľa projektu Doplhin bolo v Taiji počas poslednej sezóny zabitých 751 delfínov. Ide však iba o hrubý odhad.
Viac sa môžete dočítať na stránke CNN.
Autor: Paulína Slováková