Paríž/New York/Washington 13. januára (TASR) Za historickú chvíľu označili americkí stúpenci zrušenia trestu smrti oznámenie guvernéra štátu Illinois Georgea Ryana, ktorý v sobotu rozhodol o zmene 167 trestov smrti na doživotné tresty. Svojím rozsahom je to bezprecedentná iniciatíva v amerických dejinách a v USA hneď vyvolala diskusie, konštatuje v dnešnom čísle denník Libération.
Ešte predtým, ako zmenil tresty smrti na doživotné väzenie, George Ryan v piatok udelil milosť štyrom odsúdeným mužom, čakajúcim v celách smrti v štáte Illinois na vykonanie trestu.
Amnesty International v nedeľu v reakcii na Ryanovo rozhodnutie vyzvala amerického prezidenta Georgea W. Busha, aby tiež zaujal morálny postoj a zrušil trest smrti v celých USA. Hovorkyňa AI zo sídla organizácie v Londýne konštatovala, že prezident musí využiť túto príležitosť, aby sa pripojil k celosvetovej tendencii proti vykonávaniu trestu smrti. Biely dom pripomenul, že prezident USA je za trest smrti v prípade najbrutálnejších a najohavnejších zločinov, citoval Libération. V čase, keď bol G. W. Bush guvernérom štátu Texas, dal vykonať vyše 150 trestov smrti, dodal denník.
Odporcovia trestu smrti chcú navrhnúť Georgea Ryana za kandidáta na Nobelovu ceny za mier. Sám Ryan povedal: Odteraz už budem pokojne spávať, lebo viem, že som urobil správne rozhodnutie.
Trest smrti je rasistický a nespravodlivý, najmä k najchudobnejším ľuďom, uvádza denník Le Figaro. Tieto noviny trest smrti označili za demagogický politický nástroj. Zrušený bol v Kanade, v európskych krajinách, dokonca aj Ruská federácia požiadala v danej veci o moratórium, podotýkajú noviny.
V 12 amerických štátoch, v ktorých trest smrti zrušili, sa počet vrážd nezvýšil, poukázal Le Figaro.
Nikdy toľko mužov a žien neopustilo cely smrti od roku 1972, keď sa rozhodnutím Najvyššieho súdu prerušilo vykonávanie maximálneho trestu.
Guvernér Ryan, ktorý dnes odchádza z funkcie, oznámil rozhodnutie s veľkou pompou. Ako miesto si vybral poslucháreň Právnickej fakulty Northesterne University, čo nebola náhoda. Poslucháči žurnalistiky tejto univerzity spolu so súkromným detektívom koncom 90. rokoch skúmali prípad odsúdeného Anthonyho Portera. Dosiahli jeho omilostenie, hoci bol odsúdený na smrť. Ako píše Le Monde, pri tejto fakulte pracuje stredisko, zaoberajúce sa nesprávnymi odsúdeniami a bojujúce proti justičným omylom.
Štát Illinois s 12,5 miliónmi obyvateľov, čo ho radí medzi štátmi americkej únie na piate miesto v počte obyvateľov, bol v roku 2000 na ôsmom mieste v štatistike najnásilnejších trestných činov, uvádza Le Monde.
Ryan bol prvým guvernérom, ktorý v roku 2000 vyhlásil moratórium na výkon trestu smrti, lebo sa zvyšovali prípady justičných omylov. Príklad štátu Illinois neskôr nasledoval aj štát Maryland. Veľká časť americkej verejnosti je stále zástancom trestu smrti.