podarilo túto fázu blokovať. Tento poznatok by mohol umožniť výrobu nových liekov proti malárii, napísal časopis Proceedings of the National Academy of Sciences.
Lekári pozorovali priebeh infekcie "spomalene", čo dosiahli pridaním inhibítorov, teda tlmiacich látok. Pritom zistili, že parazit opúšťa červené krvinky v dvoch etapách. Novovzniknuté parazity sa najprv nachádzajú v akomsi obale, v ktorom krvinku opustia. Až potom vystúpia aj z tohto "dopravného prostriedku" a dostanú sa do krvného riečiska, kde napádajú ďalšie červené krvinky.
Vedci si myslia, že v tomto procese parazitom pomáhajú proteinázy, čo sú skupiny enzýmov katalyzujúce štiepenie bielkovín. Lekári z Hughesovho inštitútu si vzali na mušku proteinázový inhibítor E-64. Táto látka zabránila otvoreniu obalu s parazitom a tým aj ďalšiemu šíreniu pôvodcu malárie. Zvyšky obalov sú zaznamenané už v skorších štúdiách, ale vedci vtedy nepoznali ich význam.
Malária je infekčná choroba, ktorou sa každý rok nakazí na celom svete 300- 0 miliónov ľudí. Ročne na ňu zomierajú dva milióny detí. Choroba sa šíri vnútri tela, pretože parazity po infikovaní preniknú do červených krviniek, rozmnožia sa v nich a napádajú ďalšie červené krvinky. Jednotlivé fázy malárie boli doteraz málo preskúmané.