Zákon môže zastaviť činnosť aj ľudskoprávnym organizáciám zo zahraničia.
- ústavný poriadok Ruskej federácie,
- bezpečnosť štátu,
- obranyschopnosť krajiny.
Za zákon hlasovalo 440 poslancov, traja boli proti, jeden sa zdržal.
MOSKVA, BRATISLAVA. V roku 2012 ruská duma schválila zákon, ktorý prikazuje politicky aktívnym organizáciám zaregistrovať sa ako zahraniční agenti, ak sú financované zo zahraničia. Human Rights Watch či Amnesty International odvtedy označujú za špiónov.
V utorok proti mimovládkam zasiahla ruská duma opäť. Jej poslanci schválili zákon, podľa ktorého môže byť akákoľvek zahraničná organizácia vyhlásená za nežiaducu.
Podľa Deutsche Welle je tentoraz zákon namierený proti organizáciám, ktoré nie sú v Rusku priamo zaregistrované. Nežiaduce môžu byť tie združenia, ktoré sú „hrozbou pre ústavný poriadok Ruskej federácie, jej obranyschopnosť alebo bezpečnosť štátu“.
Strach z petícií
„Vracia nás to do sovietskych čias, keď sa ľudia báli podpísať hocijakú výzvu či petíciu,“ hovorí pre SME Anastasia Denisová z ruskej neziskovej organizácie Civic Assistance, ktorá pomáha utečencom.
Zákon je podľa nej namierený aj proti veľkým združeniam ako Amnesty International či Human Rights Watch.
Podľa denníka Guardian organizáciám na čiernom zozname zakážu prevádzku ruských pobočiek, šírenie informácií v Rusku a banky budú musieť generálnu prokuratúru informovať o všetkých finančných prevodoch.