KYJEV. Slovensko nikdy neuzná nelegálnu anexiu Krymu. Na stredajšej tlačovej konferencii to po stretnutí s ukrajinským prezidentom Petrom Porošenkom vyhlásila slovenská hlava štátu Andrej Kiska. Ten je v Kyjeve na svojej oficiálnej návšteve.
"Nesmieme akceptovať nijaké politické, vojenské alebo ekonomické zasahovanie do ukrajinskej suverenity," dodal.
Kiska nadobúda pocit, že sa v poslednej dobe táto problematika vypúšťa zo zreteľa. "Toto nesmieme dovoliť, lebo to bolo zásadné porušenie integrity Ukrajiny," podčiarkol.
Ako poznamenal, hoci na východe krajiny prišlo k čiastočnému zlepšeniu situácie, mier ešte definitívne nenastal.
Vyzýva na jednotu a dôslednosť
Slovensko podľa neho považuje za dôležité dodržiavanie minských dohôd v celom ich komplexe. Rovnako dôležité je dôsledné monitorovanie prímeria, nepriepustnosť východnej hranice Ukrajiny a jej plná kontrola Kyjevom.
Kiska vyzval na jednotu a dôslednosť Európskej únie v tomto smere, pričom, ako poznamenal, zrušenie sankcií, ktoré na Rusko uvalila, musí byť neoddeliteľne previazané na napĺňanie minských dohôd.
Ukrajina musí mať šancu na členstvo v EÚ
Pripomenul, že Ukrajinu čaká cesta mnohých a ťažkých reforiem, ktoré už má Slovensko za sebou. Zdôraznil, že ide síce o bolestivý proces, ktorý sa častokrát dotýka životnej úrovne občanov, ale bez nich nie je možná cesta k prosperite krajiny. "Ukrajina v tom bude mať našu podporu," avizoval.
Súčasne deklaroval podporu Slovenska procesu rozširovania EÚ. Je presvedčený o tom, že pokiaľ má Ukrajina záujem o vstup a dokáže splniť technické požiadavky, tak musí mať šancu na členstvo.
Víza sú len technickým problémom
Vízovú liberalizáciu pre Ukrajincov označil za technický, nie politický problém. "Veríme, že sa čím skôr prekoná a Ukrajina bude mať bezvízový styk s krajinami Európskej únie," konštatoval.
Potvrdil tiež, že Slovensko je pripravené pokračovať v reverzných dodávkach plynu na Ukrajinu, ktoré, ako Kiska zdôraznil, spustilo v kritickom období.
Situácia na Ukrajine nie je vnútorným konfliktom
Porošenko upozornil na to, že situácia na východe Ukrajiny nie je vnútorným konfliktom ani občianskou vojnou, pričom prítomnosť ruskej armády je už sčasti dokázaná. Dodal, že sa tam nachádza od 4000 do 14 000 ruských vojakov.
Ako podčiarkol, to nie je iba ukrajinská štatistika, ale tieto čísla podporuje svojimi zisteniami Severoatlantická aliancia ako aj iné zdroje.
"Máme dôkazy nezákonného prekročenia východnej hranice," poznamenal s tým, že nejde iba o počty ruských vojakov, ale aj o veľké množstvo rôznych zbraní z Ruska. Podľa neho ich Moskva dodáva svojim vojakom a proruským separatistom na Ukrajine každý deň.
Vysoká cena za vojnu
"Platíme veľmi vysokú cenu za túto vojnu," uviedol s tým, že o život prišlo viac ako 1800 ukrajinských vojakov a 8000 je zranených.
Okrem toho sú na okupovaných teritóriách zdecimované továrne a priemysel. "Ničia sa tam závody a všetko sa vyváža do Ruska," upozornil. Tieto územia muselo opustiť viac ako 1 milión obyvateľov. Celú krajinu stojí tento konflikt 90 miliárd hryvien ročne (3,9 miliardy eur).