Za rok a pol zmizla z ciest Českej republiky štvrtina taxíkov. Na ústupe je taxikársky biznis aj počet ľudí, ktorí si takto zarábajú na živobytie.
Rusov zabíja AIDS
Alkoholizmus, vysoká miera chudoby či celkový nezdravý životný štýl. Rusov nezabíjajú len ich tradičné neduhy. Už dlhé roky majú problém s epidémiou vírusu HIV a chorobou AIDS. A zatiaľ čo v drvivej väčšine európskych krajín už HIV nie je takým problémom ako ešte pred pár desaťročiami, v Rusku to problém je. A čoraz väčší.
Odpoveďou ako bojovať proti HIV nemusia byť len kondómy. Nákaza sa totiž vo veľkej miere šíri najmä medzi drogovo závislými, napríklad prostredníctvom ihiel. Experti odporúčajú aj liečbu metadonom v prípade ľudí závislých od heroínu – na rozdiel od neho sa totiž nepodáva injekčne. Lenže v Rusku je metadon zakázaný a za jeho prechovávanie hrozí až 20-ročné väzenie.
Prečítajte si reportáž britskej BBC.
Orbán zase provokuje
S predošlou témou tak trochu súvisí aj tá ďalšia. Maďarský premiér opäť zapĺňal titulné stránky európskych portálov. A opäť to nebolo pre úspechy jeho vlády. Prihovoril sa za opätovné zavedenie trestu smrti. A najnovší návrh na vytvorenie kvót pre migrantov v jednotlivých krajinách Európskej únie označil za „šibnutý“..
Orbán o obnovení trestu smrti, ktorého vykonávanie európskym štátom zakazuje charta ľudských práv Rady Európy, hovoril aj pred vyše dvomi týždňami.
Skritizoval ho za to šéf Európskej komisie Jean-Claude Juncker. Nádejal sa pritom, že Orbán to nemyslel vážne. Ako sa teraz ukazuje, pravdepodobne myslel.
Prečítajte si správu agentúry AFP.
Svet už pozná skutočné meno veliteľa Islamského štátu
Americká vláda už pozná skutočné meno Abu Sayyafa, veliteľa Islamského štátu, ktorý bol známy pod touto prezývkou a ktorého zabila cez víkend americká armáda počas razie vo východnej Sýrii.
„Myslíme si, že jeho skutočné meno bolo Fathi Ben Awn Ben Jildi Murad al-Tunisi," vyhlásil jeden vládnych zástupcov pod podmienkou anonymity.
Al-Tunisi bol zodpovedný za financovanie ropy a zemného plynu a staral sa aj o komunikáciu a plánovanie operácií. Pre americkú armádu išlo o mimoriadne úspešný zákrok, ktorý ju zbavil nielen ďalšieho vodcu Islamského štátu, ale počas razie sa im podarilo získať množstvo dôkazového materiálu vrátane počítačov, mobilov či dokumentov.
Prečítajte si viac na stránke CNN.
Taxikári sa nevedia v Čechách uživiť, rýchlo ubúdajú
Za rok a pol zmizla z ciest Českej republiky štvrtina taxíkov. Na ústupe je taxikársky biznis aj počet ľudí, ktorí si takto zarábajú na živobytie. Výnimkou sú len pražskí taxikári, ktorých je stále približne rovnaký počet, avšak čelia stále väčším legislatívnym prekážkam v podnikaní.
„Časť šoférov to nechala keď si museli nainštalovať nový taxameter, išlo o investíciu za dvadsať tisíc korún, na ktorú nemali“ hovorí Michal Straka, jeden z pražských taxikárov. Podľa neho sa teraz situácia mení a dispečeri majú problém nájsť voľné auto počas špičky a zháňajú preto nových šoférov.
Taxikári majú stále väčší problém sa uživiť, pretože konkurenčný boj ich vedie stále k nižším cenám.
Prečítajte si viac na stránke iDnes.cz.
Koniec izraelského futbalu?
Na záver trochu športu. Izraelská futbalová reprezentácia by mohla na medzinárodnej scéne skončiť. Navrhujú to Palestínčania, ktorí návrh oficiálne predložia organizácii FIFA. Židovský štát by sa stal len treťou krajinou histórie, ktorú by postihol podobný osud.
FIFA v minulosti z organizácie vylúčila Juhoafrickú republiku pre jej apartheid a vtedajšiu Juhosláviu. O vylúčení Izraela sa má hlasovať už 29. mája.
Prečítajte si viac na stránke Guardianu.