WASHINGTON. Americký federálny sudca nariadil v utorok ministerstvu zahraničných vecí, aby do nasledujúceho týždňa vypracovalo harmonogram zverejňovania e-mailov demokratickej prezidentskej kandidátky Hillary Clintonovej v čase jej pôsobenia na čele tohto rezortu.
Informovala o tom agentúra Reuters.
Clinton breaks media silence, answers reporters’ questions on emails and more. http://t.co/SZzjtG8m3t pic.twitter.com/o6es59IUJe
— Fox News (@FoxNews) 19. květen 2015 Harmonogram zverejnia Sudca amerického okresného súdu v metropole Washington Rudolph Contreras podľa právnika zapojeného do prípadu ministerstvu ďalej nariadil, aby do nasledujúceho týždňa predložilo tiež harmonogram zverejnenia 300 Clintonovej e-mailov týkajúcich sa amerických operácií v líbyjskom Benghází.
Pri útoku v septembri 2012 tam zomreli štyria americkí predstavitelia vrátane veľvyslanca USA v Líbyi.
Rezort diplomacie v utorok v reakcii na nariadenie federálneho sudcu uviedol, že ho splní.
"Naše zákonné povinnosti berieme vážne. Budeme konať v súlade s týmto nariadením," povedal hovorca ministerstva Jeff Rathke.
Clintonová žiada rýchly postup Clintonová v utorok vyhlásila, že chce, aby ministerstvo zahraničných vecí jej e-mailovú korešpondenciu z obdobia, keď bola ministerkou, zverejnilo tak skoro, ako je možné.
"Čokoľvek sa dá urobiť na urýchlenie tohto procesu, zo srdca podporujem," povedala Clintonová novinárom na podujatí v rámci svojej prezidentskej kampane v Iowe.
"Chcem, aby išli von tak skoro, ako budú môcť ísť von," dodala.
Hillary Clinton urges State Department to release emails as soon as possible http://t.co/rgsUGsOp7B pic.twitter.com/9qHMUZsEpx
— HuffPost Politics (@HuffPostPol) 19. květen 2015 Korešpondenciu zverejnia na internete Korešpondencia s rozsahom 55-tisíc strán by mala byť po dôkladnej previerke zverejnená na webových stránkach ministerstva, a to do 15. januára 2016, uvádza sa v návrhu.
Favorizovaná prezidentská kandidátka amerických demokratov čelí nepríjemnému škandálu, týkajúceho sa používania súkromnej elektronickej pošty počas svojho pôsobenia na čele ministerstva zahraničných vecí USA z rokov 2009-13.
V tejto súvislosti sa objavili pochybnosti, či svojím počínaním neporušila predpisy týkajúce sa ochrany citlivých informácií.