PARÍŽ. Synoda Zjednotenej protestantskej cirkvi vo Francúzsku (EPUdF) povolila v nedeľu svojim pastorom udeľovať požehnanie manželstvám osôb rovnakého pohlavia.
K rozhodnutiu cirkvi došlo dva roky po tom, ako francúzska vláda aj napriek protestom podporovaným rímskokatolíckou cirkvou povolila manželstvá gejov a lesieb. Informovala o tom v nedeľu agentúra Reuters.
EPUdF, ktorá vznikla v roku 2012 zlúčením francúzskej luteránskej a reformovanej cirkvi, zároveň vyhlásila, že jej synoda schválila, aby o tom, či takéto požehnanie udeliť, mohli rozhodovať pastori v jednotlivých farnostiach.
Protestanti tvoria približne dve percentá francúzskej populácie, pričom dve tretiny z nich sú evanjelici, ktorí zväčša manželstvá osôb rovnakého pohlavia neschvaľujú.
Približne dve tretiny Francúzov sa hlásia k rímskokatolíckemu vierovyznaniu, hoci do kostola chodí pravidelne len zanedbateľné percento z nich.
Oddávanie osôb rovnakého pohlavia vyvoláva v protestantských cirkvách rozpory, pričom tie liberálnejšie - ako napríklad švédska či dánska - schvaľujú sobáše osôb rovnakého pohlavia, zatiaľ čo iné ponúkajú takýmto párom len požehnanie.
French Protestant church approves move to bless gay couples http://t.co/wOO8t7Bbih
— FRANCE 24 (@FRANCE24) 17. květen 2015 Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu