Bagdad 11. januára (TASR) - Tím medzinárodných zbrojných inšpektorov OSN dnes v rámci svojej misie skontroloval dva iracké vojenské komplexy, dve továrne na výrobu liekov a jeden chemický závod, ale nenašiel žiadne zbrane hromadného ničenia, ani suroviny na ich výrobu.
Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) v piatok vyzvala USA, aby inšpektorom poskytli viac špecifických informácií, ktoré by im pomohli pri pátraní po zakázaných zbraniach.
Podľa USA však iracký prezident Saddám Husajn predstavuje vážnu hrozbu pre svetovú bezpečnosť a aj preto sa Spojené štáty rozhodli, že posilnia svoje jednotky v Perzskom zálive o ďalších 35.000 mužov v rámci príprav na možnú vojnu s Irakom.
Jedným z pilierov amerických síl sú aj príslušníci námorníctva, ktorí sa majú postaviť na čelo prípadnej invázie. Do Zálivu sa presúvajú na troch vojnových obojživelných lodiach. Rozkaz na presun vydal minister obrany Donald Rumsfeld.
Spojené štáty tak budú mať v oblasti Perzského zálivu viac ako 120.000 vojakov. Podľa spravodajcu BBC v Pentagóne Washington je aj napriek politickému a diplomatickému úsiliu rozhodnutý pre vojenský zásah proti Bagdadu.
Podľa tlačovej agentúry AFP z britského prístavu Portsmouth dnes vypláva lietadlová loď Ark Royal. V najbližších dňoch do Perzského zálivu vypláva aj ďalších asi 15 lodí. Ako dnes oznámil hlavný štáb britskej armády, ide o najväčší presun britského vojenského námorníctva za posledných 20 rokov.