Peking 11. januára (TASR) - Severná Kórea dnes obvinila USA, že sú príčinou jej odstúpenia od Zmluvy o nešírení jadrových zbraní (NPT) a dodala, že jej jadrové ambície závisia od toho, či Washington podnikne kroky na urovnanie napätej situácie.
Severokórejský vyslanec v Číne Čchö Čin-su dnes na tlačovej konferencii v Pekingu vyhlásil, že Pchjongjang má v úmysle využívať svoj jadrový program na mierové účely aj po dostúpení od NPT.
"Ale to, čo urobíme v budúcnosti, závisí od USA. Ak spojené štáty nezmenia svoj prístup, tento problém sa môže skomplikovať," uviedol.
Čchö povedal, že jadrovú krízu vyprovokovali USA, pretože hrozili KĽDR preventívnymi útokmi a zároveň žiada, aby obe strany namiesto vyjednávaní pristúpili k rozhovorom.
Podľa jeho slov má Pchjongjang právo "vlastniť zariadenia, ktoré ho ochránia pred americkým útokom jadrovými zbraňami". Dodal, že po odstúpení od zmluvy môže Severná Kórea obnoviť raketové testy, pretože dohody medzi KĽDR a Washingtonom sú už neplatné.
Pchjongjang údajne prestal testovať rakety, pretože očakával, že jeho dialóg s USA bude pokračovať, ale Washington svojím postupom zapríčinil, že všetky dosiahnuté dohody stratili platnosť.
KĽDR v roku 1998 šokovala svet, keď vypálila raketu dlhého doletu na Japonsko. Nasledujúci rok si sama vyhlásila moratórium na testovanie rakiet a doteraz ho aj držiavala.
Severná Kórea je prvou krajinou, ktorá odstúpila od globálnej zmluvy o nešírení jadrových zbraní a vyvolala tak horúčkovitú diplomatickú aktivitu.
Európska únia dnes vo svojom vyhlásení označila rozhodnutie Pchjongjangu na nebezpečný precedens a vyzvala KĽDR, aby rýchlo zmenila svoj kurz a dodržala záväzky, ktoré pre ňu vyplývajú z NPT.