New York 10. januára (TASR) - Otázky spojené s Kórejskou ľudovodemokratickou republikou (KĽDR), ktorá v uplynulých dňoch odstúpila od Zmluvy o nešírení jadrových zbraní (NPT), budú v Bezpečnostnej rade (BR) Organizácie Spojených národov) predmetom diskusie v priebehu budúceho týždňa.
Súčasný predseda BR OSN, francúzsky veľvyslanec Jean-Marc de la Sabliére agentúre AFP potvrdil, že mu Severná Kórea zaslala list, v ktorom ho informovala o svojich zámeroch v súvislosti s NPT.
"Francúzsko jednoznačne odsúdilo rozhodnutie Pchjongjangu a pokračuje v konzultáciách so svojími partnermi, aby sa dôkladne pripravilo na budúcotýždňovú schôdzu BR OSN," zdôraznil J.-M. de la Sabliére po dnešnom zasadnutí za zatvorenými dvermi, týkajúcom sa situácie v západoafrickom miništáte Sierra Leone.
Cieľom NPT, ratifikovanej v roku 1970, je zastavenie šírenia jadrových zbraní, ale aj podpora rozvoja mierového využitia nukleárnej technológie. KĽDR je prvou zo 187 signatárskych krajín, ktorá z dohovoru vystúpila.
NPT vymedzuje štáty s jadrovou výzbrojou ako tie, ktoré "vyrobili a odpálili nukleárnu zbraň alebo iné nukleárne zariadenie pred 1. januárom 1967". Sú nimi Británia, Čína, Francúzsko, Rusko a Spojené štáty - stáli členovia Bezpečnostnej rady OSN.
Tieto štáty nesmú poskytnúť "nejadrovým" krajinám nukleárne zbrane alebo pomôcť im ich získať. Nejadroví signatári zasa nesmú vyrobiť alebo nadobudnúť takúto výzbroj, majú však vyvíjať jadrovú energiu pre mierové účely pod kontrolou Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE).
Viaceré štáty, vrátane Indie, Pakistanu či Izraela však jadrové zbrane vlastnia, alebo sú z ich vlastníctva podozrivé. Juhoafrická republika pristúpila k zmluve v roku 1991 a priznala sa k výrobe jadrových zariadení do roku 1970. Severná Kórea podpísala dohovor v roku 1985.
NPT tvorí 11 článkov. Jeden z nich umožňuje signatárovi od zmluvy odstúpiť v prípade, ak dospeje k názoru, že mimoriadne okolnosti ohrozili zvrchované záujmy krajiny. Tá musí svoje rozhodnutie oznámiť ostatným stranám dohody a Bezpečnostnej rade OSN tri mesiace vopred.