Bratislava 10. júla (TASR) - V severných a východných častiach Slovenska sa hubári nemôžu sťažovať. Napríklad na Liptove sa už dva týždne výborne darí dubákom. Horšia situácia je na juhu Slovenska, kde je príliš sucho na to, aby huby mohli rásť. Uviedla to mykologička zo Slovenského národného múzea v Bratislave Ivona Kautmanová.
Podľa jej slov, ak by neprišlo obdobie sucha a priebeh počasia by bol taký, ako doposiaľ, možno očakávať dobrú sezónu. Veľké teplotné rozdiely však môžu situáciu zvrátiť, pretože rozkolísanosť počasia hubám nevyhovuje. V súčasnosti by sa už v slovenských lesoch mali nachádzať masliaky, kozáky, plávky, kuriatka, pečiarky, či muchotrávky červenkasté.
Prichádza však čas aj pre jedovaté muchotrávky zelené. Kautmanová zatiaľ nemá informácie o ich výskyte, no ako poznamenala, môžu sa objaviť každým dňom. Rovnako nie je oboznámená s prípadmi smrteľných otráv. Mykologička pripomenula, že pri akýchkoľvek pochybnostiach treba vyhľadať odborníkov. Hubárske poradne fungujú okrem Bratislavy, v Liptovskom Mikuláši, v Košiciach a od tohto roku aj v Žiline.
Kautmanová sa obzrela aj za minuloročnou sezónou a konštatovala, že po rozpačitom začiatku leta bolo pre hubárov najpriaznivejšie obdobie na prelome júla a augusta. Ibaže sa to opäť vzťahovalo skôr na severnejšie časti Slovenska. "Hubári z Bratislavy a okolia si už dva roky nezazbierali," poznamenala.
Mykologička označila takýto priebeh sezóny pre ostatné roky za typický. Príčinou sú klimatické zmeny. A tak sa stáva, že na Slovensku môžeme čoraz častejšie nájsť vzácne teplomilné farebné druhy hríbov akými sú hríb kráľovský, striebristý, Dupainov, vlčí, vínovočervený, purpurový, či satany. Na druhej strane sú však sezóny, ako bola minulý rok, keď by sme na jeseň márne hľadali pre tento čas príznačné pôvabnice a strmuľky.