VALTICE. Slovensko aj Česko sú proti akémukoľvek zavedeniu povinných kvót na prerozdeľovanie migrantov do členských krajín Európskej únie.
Vyhlásili to slovenský premiér Robert Fico a jeho český partner Bohuslav Sobotka po utorkovom spoločnom rokovaní vlád vo Valticiach.
"Principiálne odmietam akúkoľvek politiku kvót. Platia politické závery z Európskej rady, ktoré hovoria jednoznačne o prvku dobrovoľnosti," pripomenul Fico závery nedávneho summitu Európskej únie.
Nepochopená iniciatíva Ficovi zároveň nie je jasné, prečo vznikla takáto iniciatíva zo strany Európskej komisie (EK).
"Hovoril niekto o kvótach, keď Maďarsko bolo cieľom desaťtisíc migrantov z Kosova? Hovoril niekto o kvótach v prípade iných krajín? Každá krajina má svoje výhody a nevýhody. Bude to veľmi ťažký súboj v rámci Európskej únie," avizoval Fico.
Podľa neho europoslanci, aj tí zo Smeru-SD, ktorí podporili rezolúciu Európskeho parlamentu o kvótach, sú úplne odtrhnutí od reálneho života a vôbec nesledujú agendu Európskej rady.
"Keby sledovali rozhodnutia, ktoré prijímajú premiéri členských štátov EÚ, keby si prečítali závery Európskej rady, tak by nemohli podporiť rezolúciu Európskeho parlamentu," podčiarkol.
Fico sa nebráni tomu, aby materiál o riešení problematiky migrácie prerokoval slovenský zákonodarný zbor.
Dodal, že ak vznikne potreba, tak poverí ministrov vnútra a zahraničných vecí, aby predložili do parlamentu statusový dokument o tom, čo vláda bude presadzovať v tejto téme.
"Privítame, ak vláda svoje postoje odprezentuje tak, že získa podporu širšej politickej scény," poznamenal.
Minister @ZaoralekL at joint meeting of CZ&SK governments in Valtice.Also held bilateral talks with @MiroslavLajcak pic.twitter.com/GdxOJdEUzY
— Czech MFA (@CzechMFA) 12. květen 2015 Ďiaľnica na Moravu Na separátnom rokovaní so Sobotkom hovoril Fico aj o alternatívnych možnostiach dodávok plynu na územie SR a ČR.
"Tu si uvedomujeme význam severojužných prepojení tak pre ČR, ako aj pre Slovensko. Informoval som pána premiéra (Sobotku) aj o významnom projekte Eastring, ktorý by mohol byť alternatívou pre Slovensko v prípade, že dôjde k realizácii vyhlásenia Gazpromu, na základe ktorého v roku 2018 alebo 2019 Ukrajina má stratiť status tranzitnej krajiny pri plyne," povedal.
To by podľa predsedu vlády SR ohrozilo ekonomické národné záujmy tak SR, ale určite aj ČR.
"Tu sme sa dohodli, že dáme v krátkom čase dokopy predstaviteľov ministerstva hospodárstva a ministerstva priemyslu, ako aj zainteresovaných firiem na území Slovenska a ČR, aby pripravili spoločný ďalší postup," priblížil.
Prioritou v dopravnej infraštruktúre je podľa Fica predovšetkým diaľničné spojenie.
"Boli by sme radi, keby bol spojený najmä stred Slovenska a stred Moravy, hovorím teraz o prepojení medzi Púchovom a Hulínom. Veľký dôraz kladie česká strana aj na modernizáciu železničnej trate medzi Břeclavou a Bratislavou," uviedol.
3rd Meeting of SVK and CZ govt's in Valtice. Cross-border transport, coop & @EUnionCouncil summit high on the agenda. pic.twitter.com/ac8zfTG00f
— Slovakia MFA (@SlovakiaMFA) 12. květen 2015 O čerpaní eurofondov Premiéri oboch krajín hovorili podľa slovenského premiéra o vodnom prepojení Labe-Odra-Dunaj.
"Zdá sa, že tento obrovský projekt je veľmi dôležitý a že je zrealizovateľný. Musíme preto dať urobiť čo najrýchlejšie štúdiu realizovateľnosti tohto vodného prepojenia, pretože na základe nej budeme môcť povedať, aké sú pri tomto prepojení priority a s čím by bolo treba začať ako s prvým.
V rámci tohto projektu sa veľmi intenzívne hovorí aj o prepojení riek Váh a Morava, niekde na úrovni Hlohovca alebo Nového Mesta nad Váhom," dodal Fico.
Podľa Sobotku obe vlády rokovali aj o snahách oboch krajín úspešne dočerpať eurofondy a pripraviť sa na efektívne čerpanie európskych fondov z budúceho programového obdobia.
"Som veľmi rád, že Slovensko patrí spolu s ČR medzi krajiny, ktoré vyvíjajú intenzívny tlak na Európsku komisiu, aby sa maximálne zlepšili podmienky pre dočerpanie európskych fondov.
Dnes sme si potvrdili, že v tomto tlaku chceme spoločne pokračovať," doplnil český premiér.
Spoločné oslavy Vlády SR a ČR podporili myšlienku spoločných osláv 100. výročia vzniku Československa, ktoré si oba štáty pripomenú v roku 2018. Vyplýva to z vyhlásenia premiérov Roberta Fica a Bohuslava Sobotku, ktoré v utorok podpísali vo Valticiach.
"Bol to úspešný projekt demokratického štátu, ktorý bol sociálne veľmi progresívny. Bol to štát založený na humanistických hodnotách a patril medzi prvé obete nacistického režimu, preto je namieste, aby sme si túto významnú časť spoločnej histórie pripomenuli spoločne," vyhlásil po rokovaní vlád Sobotka.
Premiéri zároveň avizovali, že na Slovensku v novembri zasadne česká aj slovenská tripartita.
"Budeme porovnávať, kde sa nachádzame z hľadiska postavenia zamestnávateľov, zamestnancov, ale tiež lokálnej a regionálnej samosprávy," priblížil Fico.
Vlády Česka a Slovenska ve #Valtice pic.twitter.com/KCBw7uZ1U2
— Michal Cagala (@mcagala) 12. květen 2015