Agentúrnu správu sme nahradili článkom z tlačového vydania.
MOSKVA, PRAHA. Ruského výsadkára Sergeja Kozlova prezliekli do uniformy ukrajinských špeciálnych jednotiek Berkut a v marci 2014 ho poslali okupovať Krym. V zdraví sa vrátil z úspešnej misie.
V lete ho vyslali bojovať na ukrajinský Donbas po boku separatistov. Tam prišiel o nohu a stal sa jedným z hlavných svedkov potvrdzujúcich ruský vojenský angažmán na Ukrajine.
V správe zverejnenej v utorok zavraždeného ruského opozičného politika Borisa Nemcova nazvanej Putin. Vojna má jedno z čestných miest. Ale nie je sám.
Презентация доклада Немцова о конфликте на востоке Украины http://t.co/vukDfZO8ed RT pls pic.twitter.com/iaIewLzb1W
— Тот самый Мартин (@martin_camera) 12. květen 2015 Množstvo faktov a svedectiev Najskôr sám Nemcov a potom jeho kolegovia na čele s ďalším opozičným lídrom Iľjom Jašinom zhromaždili nevídané množstvo faktov a svedectiev, ktoré jasne dokazujú, že na východnej Ukrajine bojujú príslušníci pravidelnej ruskej armády.
Nemcov, ktorého zastrelili nájomní vrahovia 28. februára neďaleko moskovského Kremľa, začal zhromažďovať dôkazy o vojenskej agresii svojej krajiny verejne a neskrýval, že ich chce aktívne šíriť.
Pristupoval k svojej práci podobne ako predtým, keď vydával správy napríklad o korupcii pri príprave olympiády v Soči, veľmi precízne a technokraticky. Knižôčka je plná čísel a mien. Anonymných zdrojov je minimum.
V utorok zverejnili aj niektoré podrobnosti, ktoré napovedajú tomu, že práve táto činnosť mohla byť dôvodom odstránenie Nemcova. Nakoniec z dôvodov vyšetrovania jeho smrti polícia zhabala Nemcovov archív.
Zachovalo sa však dosť na to, aby knižku mohli vydať. Napríklad lístoček s odkazom písaným rukou samotným Nemcovom krátko pred smrťou: „Spojili sa so mnou výsadkári z Ivanova. 17 mŕtvych. Výsadkárom neplatia ich peniaze, ale teraz sa boja hovoriť.“
Vedel, že ho sledujú Spôsob, akým Nemcov oznamoval informácie svojim spolupracovníkom svedčí o tom, že si bol vedomý policajného dozoru a odpočúvania svojho telefónu.
Po smrti politika jeho kolegovia pokračovali v podobnom štýle. Posielali svojich ľudí, aby presviedčali vojakov a príbuzných padlých, aby pravdivo vypovedali, čo presne sa stalo.
Avšak Nemcovova smrť mala veľký zastrašujúce efekt - vojaci a ich rodiny sa báli ešte viac, než pred tým.
Za hlavné dôkaz ruskej agresie sa považuje okupácia Krymu, ku ktorej sa nakoniec priznal sám prezident Ruska Vladimir Putin. Oveľa zložitejšie bolo dokázať, že ruskí vojaci aj žoldnieri majú na svedomí všetky kľúčové úspechy separatistov v bojoch proti ukrajinským ozbrojeným silám na Donbas.
Kľúčové sú svedectvá samotných ruských vojakov. Teda tých, ktorí osobne na Donbase bojovali, a prežili. Boli zajatí, alebo sa vrátili domov. V neposlednom rade musia byť ochotní vypovedať.
Zablúdení výsadkári Autorom správy sa podarilo napríklad dokonale rozkľúčovať prípad takzvaných zablúdených výsadkárov, ktorých v auguste 2014 zajala ukrajinská strana, prezident Putin ich prítomnosť na Ukrajine vysvetlil „zlými mapami“.
V skutočnosti sami vojaci odmietli, že by zablúdili. „Idem do vojny. Zadusiť Majdan,“ napísal napríklad deň pred odchodom na Ukrajinu ruský vojak Merčukov na sociálnych sieťach.
Vojak Petr Chochlov zase priznáva, že osobne organizoval prevoz vojenskej techniky ukrajinským separatistom, dávali z nej dole všetky označenia, aby bolo možné skryť, komu patrí. Neskôr separatisti túto techniku vydávali za ukoristené trofeje.
Prečítajte si tiež:
Rusi pripustili, že lietadlo zostrelil Buk
Dovezený BUK Jedna z kapitol sa zaoberá dôkazmi o tom, kto zostrelil malajzijský boeing nad východnou Ukrajinou. Jednoznačne odpovedá „len“ na otázku, čím - bol to bezpochyby raketový systém BUK dovezený na Donbas z Ruska.
Ďalšou skupinou ruských občanov bojujúcich na východnej Ukrajine sú takzvaní Dobrovoľníci. Lenže Nemcov a jeho tím zistil, že to sú typickí žoldnieri a ich mesačná odmena sa pohybuje okolo 60 až 90 tisíc rubľov. Verbovanie majú na starosti vojenské správy alebo rôzne organizácie veteránov, ktorým pomáhajú aj poslanci štátnej dumy.
Samostatnú kapitolu tvoria Čečenci, ktorých na Ukrajinu poslal po boku separatistov bojovať čečenský líder Ramzan Kadyrov. Jeho prápory patria medzi najagresívnejšie jednotky na Donbase. Zúčastnili sa na bojoch o donecké letisko aj tento rok v zime o železničný uzol Debalcevo.
Vďaka spolupráci s ruským ekonómom Sergejom Alexašenkem je v Nemcovovej správe podrobne spočítané, koľko vojna na Ukrajine Moskvu zatiaľ stála. Za prvých desať mesiacov priame škody údajne dosiahli sumu 53 miliárd rubľov (približne miliarda eur).
Na dôkazy nie je čas Sem Alexašenko zahrnul aj platy žoldnierom, zničenú techniku, jej opravy, rôznorodú podporu separatistov... Ešte 80 miliárd rubľov musela Moskva vyčleniť na pomoc utečencom, ktorí prišli do Ruska.
Najväčšie straty sú však podľa Jašina morálne. „Putin urobil z Rusov a Ukrajincov nepriateľov,“ vyhlásil opozičný líder. „Človek, ktorý kontroluje obrovský jadrový potenciál, klame celému svetu,“ dodal.
Brožúra so 65 stranami je najkomplexnejším prehľadom ruskej účasti vo vojne proti Ukrajine, aký bol doteraz spracovaný.
Aj keď utorňajšia prezentácia vzbudila v médiách obrovský rozruch, v Kremli na otázku, ako správu hodnotí, odpovedali, že o nej nevedia.
Podľa slov prezidentského hovorcu Dmitrija Peskova teraz na to nie je čas, lebo sú na programe dňa iné závažné úlohy.