Soul 10. januára (TASR) - Severná Kórea oznámila Bezpečnostnej rade OSN, že jej odstúpenie od Zmluvy o nešírení jadrových zbraní (NPT) nadobudne účinnosť v sobotu. Oznámil to dnes minister zahraničných vecí KĽDR Päk Nam-Sun v liste zaslanom predsedovi Bezpečnostnej rady, ktorým je v súčasnosti kolumbijský veľvyslanec pri OSN Alfonso Valdivieso.
Minister v liste uviedol, že Severná Kórea deklarovala odstúpenie od NPT už 12. marca 1993. Tento krok však pozastavila 11. júna 1993, teda deň pred začiatkom jeho platnosti po povinnej 90-dňovej oznamovacej lehote.
Podľa správy oficiálnej severokórejskej tlačovej agentúry KCNA list informuje, že k rozhodnutiu o odstúpení dospela vláda v Pchjongjangu dnes. Tvrdí však, že chce nebude vyvíjať jadrové zbrane a je ochotná rokovať s Washingtonom.
Cieľom NPT, ratifikovanej v roku 1970, je zastavenie šírenia jadrových zbraní, ale aj podpora rozvoja mierového využitia nukleárnej technológie. KĽDR je prvou zo 187 signatárskych krajín, ktorá z dohovoru vystúpila.
NPT vymedzuje štáty s jadrovou výzbrojou ako tie, ktoré "vyrobili a odpálili nukleárnu zbraň alebo iné nukleárne zariadenie pred 1. januárom 1967". Sú nimi Británia, Čína, Francúzsko, Rusko a Spojené štáty - stáli členovia Bezpečnostnej rady OSN.
Tieto štáty nesmú poskytnúť "nejadrovým" krajinám nukleárne zbrane alebo pomôcť im ich získať. Nejadroví signatári zasa nesmú vyrobiť alebo nadobudnúť takúto výzbroj, majú však vyvíjať jadrovú energiu pre mierové účely pod kontrolou Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE).
Viaceré štáty, vrátane Indie, Pakistanu či Izraela však nukleárne zbrane vlastnia, alebo sú z ich vlastníctva podozrivé. Juhoafrická republika pristúpila k zmluve v roku 1991 a priznala sa k výrobe jadrových zariadení do roku 1970. Severná Kórea podpísala dohovor v roku 1985.
NPT pozostáva z 11 článkov. Jeden z nich umožňuje signatárovi od zmluvy odstúpiť v prípade, ak dospeje k názoru, že mimoriadne okolnosti ohrozili zvrchované záujmy krajiny. Tá musí svoje rozhodnutie oznámiť ostatným stranám dohody a Bezpečnostnej rade OSN tri mesiace vopred.