Ruskí vojaci už nechcú bojovať na Ukrajine
Napriek množstvu nepriamych dôkazov bolo až doteraz veľmi náročné získať výpovede ruských vojakov, ktorí na Ukrajine bojovali.
Agentúre Reuters sa podarilo získať svedectvá piatich bývalých vojakov, ktorí sa zo strachu pred bojmi na Ukrajine radšej rozhodli opustiť armádu. Ich svedectvá protirečia opakovaným vyhláseniam Putina, že na Ukrajine ruskí vojaci nebojujú.
Bývalí vojaci opisujú, ako sa rozhodli odísť z armády z dôvodu konfliktu na Ukrajine na ktorom sa nechceli podieľať.
Jeden z bývalých vojakov pôvodom z Moskvy povedal, že na Ukrajinu by dobrovoľne nikdy nešiel: „Nie, načo? Nie je to naša vojna. Ak by tam naše vojsko bolo oficiálne, to by bol iný príbeh.“
Podľa Sergeja Krivenka, zástupcu ľudskoprávnej organizácie „Občan. Armáda. Práva.“ sa vojenskí velitelia snažia nalákať vojakov vysokou finančnou odmenou, aby išli bojovať na Ukrajinu a v opačnom prípade im navrhnú odchod z armády.
Prečítajte si viac v reportáži agentúry Reuters.
Americká verzia smrti Bin Ládina je plná lží
Americký investigatívny novinár a držiteľ Pulitzerovej ceny, Seymour Hersh spochybnil verziu Bieleho domu o útoku na Bin Ládina.
Uverejnil článok v ktorom tvrdí, že zabitie vodcu Al Kaidy bola spoločná operácia americkej a pakistanskej tajnej služby.
Podľa jeho názoru zistili Američania miesto pobytu Bin Ládina od pakistanskej tajnej služby s ktorou mali uzavretú dohodu výmenou za finančnú podporu.
„Klamanie na najvyššej úrovni ostáva modus operandi americkej politiky, spolu s tajnými väznicami, útokmi dronov, nočnými náletmi špeciálnych síl, obchádzaním reťazca veliteľov a odstraňovaním tých, ktorí by mohli povedať nie“, píše na konci svojej úvahy.
Prečítajte si viac na stránke BBC.
Novodobé otroctvo a plody mora v Thajsku
Thajský rybolovný priemysel zásobujú pracovnou silou obchodníci s ľuďmi, ktorí dodávajú do reťazca tisícky migrantov z ktorých sa stávajú novodobí otroci.
Samasart Senasook pracoval proti svojej vôli 6 rokov na rybárskej lodi 20 hodín denne až pokým jeho loď nezadržali indonézske úrady z podozrenia z ilegálneho rybolovu.
Senasook bol jeden z tých šťastnejších. Potom čo napísal list thajskému premiérovi sa mu podarilo dostať z indonézskeho väzenia.
Thajsku hrozí, že ak nezlepší situáciu pracovníkov v rybolove, EÚ uvalí embargo na export jeho morských plodov, čo by malo pre thajskú ekonomiku vážne dôsledky.
Prečítajte si viac v reportáži CNN.
Obamova administratíva povolila vrtné práce v Arktíde
Vlnu nespokojnosti ekológov vzbudilo rozhodnutie americkej vlády povoliť spoločnosti Shell ťažbu ropy a plynu vo vodách pri pobreží Aljašky.
Tá pred troma rokmi musela ťažbu zastaviť po sérii potenciálne nebezpečných chýb v bezpečnostnom vybavení.
„Shell má históriu nebezpečných porúch v Arktíde, zatiaľ čo vedci na celom svete súhlasia s tým, že arktická ropa musí ostať v zemi ak sa chceme vyhnúť katastrofálnym klimatickým zmenám,“ vyhlásil Tim Donaghy, výskumný špecialista Greenpeace.
Podľa údajov Úradu pre geologický prieskum Spojených štátov obsahujú arktické moria asi 24 miliárd barelov ropy.
Ochranári však upozorňujú, že vrty v ľadových vodách Arktídy majú predpoklad byť nebezpečnejšími ako tie v teplých moriach a najbližšia stanica pobrežnej stráže s vybavením potrebným pre odstránenie potenciálnej ropnej škvrny je viac ako 1000 míľ ďaleko.
Viac o téme na stránke Guardianu.