Viedeň 10. januára (TASR) - Nestabilita a neprehľadnosť politického systému a nedostatok spoločenských a individuálnych šancí skracujú život. Tento teoretický poznatok potvrdil najnovšie rozsiahly výskum, uskutočnený v Rusku a v ďalších siedmich krajinách niekdajšieho Sovietskeho zväzu (Ukrajina, Bielorusko, Moldavsko, Gruzínsko, Arménsko. Kazachstan a Kirgizsko), píše dnešné vydanie rakúskeho denníka Der Standard.
Hlavným cieľom výskumu, realizovaného na objednávku EÚ, boli príčiny drastického poklesu priemerného veku ruských mužov v 90. rokoch. Celý projekt koordinoval viedenský Inštitút pre vyššie štúdie (IHS), pokračujú noviny.
Priemerný vek mužov v Rusku poklesol rapídne po zániku Sovietskeho zväzu v rokoch 1991/92. V roku 1993 sa ruskí muži dožívali o 16 rokov menej ako ruské ženy a o rovných 13 rokov menej ako muži v Západnej Európe. Smutné číslo sa síce už o niečo zlepšilo, napriek tomu môžu muži, narodení v Rusku v súčasnom období, rátať s 59 rokmi života, ženy so 71 rokmi.
Vedúci projektu Christian Haepfler zdôvodňuje v rozhovore pre rakúsky denník neradostné výsledky štúdie zistením, že spoločenský a súkromný stres prechodného obdobia znášajú muži oveľa ťažšie ako nežné pohlavie. Veľkú úlohu zohrávajú pritom obavy zo straty zamestnania v spojení s nadmernou konzumáciou alkoholu. Zlepšenie hospodárskej situácie v budúcich piatich rokoch očakáva len 23,5 percent obyvateľov niekdajšieho ZSSR.
Až 54 percent respondentov vyslovilo súhlas s Churchillovou tézou, že demokracia je zo všetkých vládnych foriem najhoršia, nič lepšie však ľudstvo zatiaľ nevynašlo, uzatvára Der Standard.
jč juh