skym Lockerbie v roku 1988, pri ktorom zahynulo 270 ľudí.
Líbyjská vláda musí vziať zodpovednosť za kroky líbyjských úradov, povedal na pravidelnom tlačovom brífingu vo Washingtone hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Richard Boucher.
"To znamená odtajniť všetko, čo vie o bombardovaní nad Lockerbie, zaplatiť reparácie, vydať jasné vyhlásenie, v ktorom uzná zodpovednosť za kroky líbyjských úradov, a podniknúť jasné a jednoznačné kroky, ktoré budú demonštrovať, že líbyjská vláda svoju zodpovednosť chápe," povedal hovorca.
Boucher odmietol uviesť ďalšie podrobnosti, avšak povedal, že Washington konzultuje prípad aj s ďalšími krajinami, vrátane Veľkej Británie. V tejto súvislosti sa čoskoro stretnú americkí a britskí predstavitelia s líbyjskou stranou, aby požiadavky prediskutovali.
Líbya si želá, aby Spojené štáty i Organizácia Spojených národov zrušili svoje sankcie voči Tripolisu.
Americký prezident George W. Bush dnes vyjadril veľkú spokojnosť a vysoko ocenil konečný rozsudok škótskeho súdu v kauze Lockerbie, na základe ktorého trojčlenná porota uznala vinným z atentátu na lietadlo PanAm agenta líbyjskej tajnej služby Líbyjčana Abdula Bassita al-Mighráhího a odsúdila ho na doživotný trest odňatia slobody. Bush zároveň zdôraznil, že bude vyvíjať nátlak na líbyjskú vládu, aby priznala za čin zodpovednosť.