Stovky ľudí vzdali v Prahe hold padlým červenoarmejcom.
BERLÍN. Európa si v týchto dňoch pripomína 70. výročie ukončenia druhej svetovej vojny.
V Berlíne sa pri pamätníku v Treptowskom parku zišli tisícky ľudí.
Medzi tými, ktorí sa poklonili pamiatke padlých sovietskych vojakov a položili tu vence a kvety, boli aj veľvyslanci rôznych krajín, vrátane ambasadora Ruskej federácie v Nemecku Vladimira Grinina.
Podľa jeho slov pre tlačovú agentúru DPA je dôležité pripomenúť si koniec druhej svetovej vojny "pre nás a pre všetkých".
Na spomienkovom podujatí, počet účastníkov ktorého odhadla nemecká polícia na okolo 5000, boli aj členovia a sympatizanti ruského motocyklistického klubu Noční vlci, blízkeho prezidentovi Ruskej federácie Vladimirovi Putinovi.
Pozrite si ruské oslavy konca druhej svetovej vojnyČítajte
Americkí aj ruskí vojaci
Vojenská prehliadka v bieloruskom Minsku sa konala za účasti príslušníkov ruskej ako aj americkej armády, ktorí pochodovali spoločne vo vyše päťtisícovom sprievode.
Ukážka jednoty spojencov z druhej svetovej vojny bola v príkrom kontraste s prehliadkou v Moskve, ktorej sa Spojené štáty a väčšina európskych krajín vyhli pre úlohu Ruska v konflikte na Ukrajine.
Americké vojenské letectvo vyslalo na podujatie v Minsku 40 členov svojej kapely, čo bieloruský prezident Alexander Lukašenko na úvod podujatia ocenil a zastúpenie oboch svetových veľmocí označil za "hlboko symbolické".
FOTO: SITA/AP
V Prahe vzdali hold padlým červenoarmejcom
Spomienkové akcie pokračovali aj v hlavnom meste Česka, ako aj ďalších lokalitách krajiny.
Na viacerých miestach Prahy sa stovky ľudí zúčastnili na podujatiach, ktoré iniciovali českomoravskí komunisti. Ich členovia a sympatizanti sa prišli pokloniť pamiatke padlých červenoarmejcov k ich pamätníku na cintoríne v Prahe-Olšanoch.
Na tejto akcii, na ktorej zaznela aj Jevtušenkova báseň Chcú Rusi vojnu? a Internacionála, vystúpil predseda KSČM Vojtěch Filip, prítomný bol však aj niekdajší generálny tajomník KSČ Miloš Jakeš.
Mnohí z prítomných položili kvety aj na jednotlivé hroby padlých, pričom kvety nechýbali ani pri pamätníku padlých príslušníkov spojeneckých armád.
Niekoľko desiatok ľudí podobnej orientácie sa zhromaždilo na niekdajšom Námestí Sovietskych tankistov, v súčasnosti Námestí Kinských, kde kedysi stál pamätník so sovietskym tankom číslo 23. Tu sa na spomienkovej slávnosti objavili aj predstavitelia nemeckej postkomunistickej strany Ľavica.
O niečo bohatšiu účasť zaznamenali české elektronické médiá na bývalom Námestí Krasnoarmejcov, dnes Námestí Jana Palacha, kde podobne ako v oboch spomínaných prípadoch zaznela kritika súčasnej politickej reprezentácie ČR s výnimkou prezidenta ČR Miloša Zemana, ako aj prejavy protifašistického charakteru.
Spomienkové akcie sa však konajú okrem iných lokalít aj v Slivici v okolí mesta Příbram, kde došlo k poslednému ozbrojenému stretu druhej svetovej vojny na území dnešnej ČR, v Českom Krumlove, ktorý je dejiskom rekonštrukcie dobovej bitky a v Rokycanoch, ktorými viedla demarkačná línia oddeľujúca jednotky Červenej armády a ozbrojených síl USA.