LONDÝN. Konzervatívna strana získala vo voľbách väčšinu, obsadí 331 z 650 parlamentných kresiel. Premiér David Cameron ostane v premiérskom úrade v silnejšej pozícii než v minulom volebnom období.
Podľa konečných výsledkov zverejnených agentúrou Reuters Labouristi obsadia 232 poslaneckých miest. Tretie miesto obsadila Škótska národná strana s 56-timi kreslami.
Cameronov koaličný partner, liberálni demokrati, utrpeli volebné fiasko. Nick Clegg odstúpil z postu šéfa strany napriek tomu, že vo svojom volebnom obvode vyhral, napísala agentúra AP. Strana získala 8 kresiel, rovnako ako Demokratická unionistická strana.
Euroskeptická Strana Nezávislosti Spojeného kráľovstva získala jedno kreslo. Ďalšie strany obsadia od jedného až po štyri kreslá.
Cameron v piatok vyhlásil, že po víťazstve bude pokračovať s presadzovaním plánovaného referenda o členstve Británie v Európskej únii.
Zároveň prisľúbil Škótsku prenesenie najväčšieho možného množstva právomocí, napísala agentúra Reuters.
"Áno, dodržíme to referendum o našej budúcnosti v Európe," povedal Cameron po návšteve britskej panovníčky Alžbety II.
Po audiencii tiež oznámil, že vytvorí väčšinovú vládu, uviedla agentúra AP.
BREAKING: UK's Conservative party, led by David Cameron, wins effective majority in parliament with 324 seats, Reuters reports.
— CNN International (@cnni) 8. květen 2015 Kľúčoví ministri o svoje posty neprídu David Cameron v piatok oznámil, že si v novom kabinete ponechá niekoľkých kľúčových ministrov, informovala agentúra DPA.
George Osborne tak zostane na poste ministra financií. Vo funkcii pôsobil počas prvého, päťročného Cameronovho funkčného obdobia. Okrem iného dohliadal na zotavenie ekonomiky v dôsledku finančnej krízy, informovala agentúra Reuters.
Cameron oznámil, že si ponechá aj ministerku vnútra Theresu Mayovú. Taktiež pôsobila v tejto funkcii v rokoch 2010-2015.
Na svojom poste ministra zahraničných vecí zostane Philip Hammond. Vo funkcii pôsobil od júla 2014 a pravdepodobne bude hrať kľúčovú úlohu v Cameronovom pláne prerokovať vzťahy Británie s Európskou úniou. Cameron totiž sľúbil usporiadať do konca roka 2017 referendum o členstve Británie v EÚ.
Cameron si ponechá aj ministra obrany Michaela Fallona, ktorého do funkcie menoval taktiež v júli 2014.
Gratulácie pre Camerona Britský europoslanec a šéf Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR), tretej najsilnejšej politickej skupiny v Európskom parlamente (EP), Syed Kamall v piatok zablahoželal britským konzervatívcom k víťazstvu v parlamentných voľbách a povedal, že konzervatívci dostali jasný mandát, aby sa zasadili o zmenu v EÚ pred sľúbeným referendom v roku 2017.
"Cameron viedol kampaň postavenú na sľuboch o reforme EÚ a teraz získal jasný mandát na splnenie týchto sľubov," uviedol Kamall.
Spresnil, že skupina ECR v zákonodarnom zbore EÚ bude s Cameronom a jeho tímom úzko spolupracovať s cieľom nájsť nielen lepšie riešenie pre Britániu, ale zároveň aj vytvoriť pružnejšiu, otvorenejšiu a eurorealistickejšiu EÚ.
Kamall zároveň skonštatoval, že tento týždeň bol veľmi pozitívny pre politickú skupinu ECR, lebo okrem nečakane veľkého úspechu britských konzervatívcov, vo voľbách uspeli aj konzervatívne sily vo Fínsku a črtá sa tiež dobrý výsledok pre zástancov konzervatívnej politiky v Poľsku, kde voliči budú v nedeľu rozhodovať o hlave štátu.
"Je zrejmé, že volanie po reforme Európskej únie získava pôdu naprieč celou úniou," skonštatoval britský europoslanec.
Ku gratuláciám sa pridal aj francúzsky prezident Francois Hollande, ktorý zároveň pozval Davida Camerona do Paríža na rozhovory o medzinárodných udalostiach a o Európskej únii.
Obama sa teší na ďalšie posilnenie záväzkov Ďalším gratulantom k "impozantnému" víťazstvu v parlamentných voľbách bol americký prezident Barack Obama. "Teším sa na ďalšie posilnenie zväzkov medzi našimi krajinami, keďže spoločne pracujeme na globálom mieri, bezpečnosti a prosperite," citovala agentúra Reuters z Obamovho písomného vyhlásenia.
Cameronovi zablahoželal aj kanadský premiér Stephen Harper, informovala spravodajská stanica BBC. Harper hovoril o "hlbokom a blízkom vzťahu" medzi Kanadou a Britániou a zdôraznil, že potenciál pre spoluprácu medzi oboma krajinami je neobmedzený.
"Teším sa na ďalšiu spoluprácu s premiérom Cameronom pri zaisťovaní našej kolektívnej bezpečnosti," dodal Harper.
Gratulácie prišli aj z Bruselu - od predsedu Európskej komisie (EK) Jeana-Clauda Junckera a predsedu Európskej rady Donalda Tuska, informovala agentúra DPA.
Hovorca EK Margaritis Schinas uviedol, že komisia "je pripravená konštruktívne spolupracovať s novou britskou vládou". Dodal, že EK bude skúmať všetky žiadosti o zmenu vo vzťahoch Británie s Európskou úniou "slušným, priateľským a objektívnym spôsobom."
Líder labouristov odstupuje Vodca britských labouristov Ed Miliband v piatok odstúpil zo svojho postu kvôli výsledku strany vo štvrtkových parlamentných voľbách, v ktorých ju porazili konzervatívci premiéra Davida Camerona.
Informovala o tom agentúra Reuters.
Šéf britskej Labouristickej strany Ed Miliband vyhlásil, že jeho strana zažila "veľmi rozčarovanú" noc po tom, ako predbežné výsledky volieb ukázali, že labouristi veľmi zaostávajú za konzervatívcami premiéra Camerona.
"Toto bola pre Labouristickú stranu veľmi sklamaná a ťažká noc," povedal Miliband svojim prívržencom po tom, ako si udržal svoje parlamentné kreslo za Doncaster v severnom Anglicku, napísala agentúra Reuters.
Svoje kreslo za Oxfordshire si udržal aj Cameron.
Miliband priznal porážku a dodal, že je mu "hlboko ľúto", k čomu došlo inde v Británii, obzvlášť v Škótsku, kde podľa jeho slov stranu zmietol nárast nacionalizmu.
Šéfka Škótskej národnej strany Nicola Sturgeonová vyhlásila, že Milibandovi labouristi "strácali dôveru škótskeho ľudu" už roky.
Jej strana získala v Škótsku drvivú väčšinu kresiel a pretvorila britskú volebnú mapu, napísala agentúra AP.
V Škótsku mali desaťročia prevahu labouristi.
Ed Miliband set to quit as Labour leader after poor #GE2015 performance, sources tell BBC http://t.co/jpy6wse1Rp pic.twitter.com/RcEbf8vQJ0
— BBC Breaking News (@BBCBreaking) 8. květen 2015 Vplyvný labourista prišiel o kreslo Ed Balls, člen britskej Labouristickej strany, ktorého v krajine vnímali ako budúceho ministra financií, prišiel vo štvrtkových voľbách o kreslo v parlamente.
Pre britskú opozíciu je to najvýraznejšia volebná strata, napísala v stredu agentúra Reuters.
Balls bol členom parlamentu za labouristov od roku 2005 a dlhoročným spojencom bývalého premiéra Gordona Browna.
Je to najhorší volebný výsledok strany od roku 1987. V roku 2010 mali labouristi v parlamente 258 poslancov.
Farage oznámil rezignáciu Vodca britskej euroskeptickej Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva Nigel Farage prišiel o svoje parlamentné kreslo za volebný obvod South Thanet východne od Londýna, napísala v piatok agentúra AP.
Farage oznámil odchod z pozície lídra hnutia po predbežnom zverejnení výsledkov. Jeho strana získala nakoniec jedno parlamentné kreslo.
Vodca strany UKIP skončil vo svojom volebnom obvode druhý za kandidátom Konzervatívnej strany Craigom Mackinlayom, bývalým aktivistom UKIP-u.
Pred zverejnením výsledkov Farage sľúbil, že odstúpi z postu šéfa strany, ak vo svojom obvode prehrá. Kritizoval tiež britský volebný systém.
Strana UKIP získala takmer 3,8 milióna voličov, ale v desiatkach volebných obvodov skončila druhá alebo tretia.
Známy odporca EÚ však nevylúčil svoju opätovnú kandidatúru na líderský post na jesennom sneme hnutia.