BRATISLAVA. Študenti maturitného ročníka na Gymnázium v Karviné sa rozhodli, že peniaze, ktoré vyzbierali na maturitnom plese nepoužijú na zhotovenie tabla. Sumu 10 tisíc korún radšej poslali na pomoc deťom v Nepále.
Na spoločnom table sa spolužiaci spočiatku nevedeli dohodnúť, až kým jeden z nich neprišiel s nápadom darovať peniaze projektu na pomoc deťom.
„Myšlienka nás všetkých tridsaťjeden (spolužiakov) nadchla a zhodli sme sa na nej behom piatich minút,“ povedal jeden zo študentov. Trieda sa rozhodla podporiť Detský fond UNICEF, pretože i oni sami sú ešte stále deťmi.
Maturanti však nakoniec nezostali bez tabla. Od organizácie dostali dobrovoľnícke tričká, v ktorých sa odfotografovali a svoj odkaz tak šíria ďalej.
Bohumil Vévoda, riaditeľ gymnázia, považuje túto triedu za mimoriadne aktívnu: „Študenti sú veľmi angažovaní a sociálne citliví, majú chuť pomáhať a meniť svet. (…) Nie je pravda, keď sa hovorí, že deti nemajú záujem o to, čo sa deje, opak je pravdou.“
Prečítajte si viac na iDnes.cz.
Kanada rozširuje právomoci špiónov
Kanadská Dolná komora v stredu schválila zákon proti terorizmu, ktorý je odozvou na minuloročný útok na budovu parlamentu. Do júna by ho mal schváliť aj senát. Zákon rozširuje právomoci špionážnych agentúr ako preventívne zatýkanie či schopnosť pôsobiť v zámorí.
Odporcovia tohto zákona si myslia, že má príliš široký záber, no nepodarilo sa im presadiť zmeny. Kritici sa obávajú, že môže ohroziť slobodu prejavu. „Je plný vágnych formulácií, ktoré môžu umožniť vláde, aby všetko s čím nesúhlasí, mohla označiť za škodlivé voči kanadským národným záujmom,“ povedal profesor Allan Weiss z York University.
V októbri 2014, keď došlo k teroristickému útoku na budovu parlamentu, v parlamente práve zasadala vláda, nikomu z nich sa nič nestalo. Len chvíľu predtým, muž alžírskeho pôvodu zastrelil hliadkujúceho vojaka pri neďalekom pamätníku obetí vojny. Útočník, ktorý konvertoval k islamu, bol počas prestrelky usmrtený.
Prečítajte si viac na BBC.
Žena si cez aplikáciu objednala pizzu a políciu
Cheryl Treadwayová z Floridy zalarmovala políciu prostredníctvom aplikácie, cez ktorú objednávala pizzu. Priateľ ženy držal ju a jej tri deti ako rukojemníkov.
V ten deň ráno sa jej vyhrážal s nožom v ruke a zobral jej mobilný telefón. Sprevádzal ju aj keď šla po deti do školy a jediné, čo jej dovolil urobiť samostatne bolo, aby online objednala pizzu. Žena využila situáciu a do objednávky napísala krátku žiadosť o pomoc: „Prosím, pomôžte mi. Zavolajte 911.“
Zamestnanci pre svoju pravidelnú zákazníčku privolali políciu. Priateľ si nič podozrivé nevšimol, až kým polícia nedorazila na miesto. Treadwayová s deťmi sú v poriadku, muža zatkli.
Prečítajte si viac na The Guardian.
Zomrel posledný z konštruktérov rakety, ktorá pristála na Mesiaci
Oscar Holderer, pôvodom nemecký inžinier, bol považovaný za posledného známeho žijúceho muža z pôvodnej skupiny konštruktérov rakety Saturn V. Američania s ňou v júli 1969 pristáli na Mesaci. Holderer zomrel tento utorok v štáte Alabama vo veku 95 rokov.
Holderer sa po druhej svetovej vojne presťahoval do USA a spolu s ďalšími inžiniermi priniesol Američanom technológie, ktoré Nemci používali vo svojich raketách. Práve títo konštruktéri hrali pri stavbe rakety Saturn V kľúčovú rolu. Oscar Holderer navrhol vysokorýchlostný aerodynamický tunel, ktorý sa používal na rozvoj rakety. Z NASA odišiel v roku 1974, dodnes sa však jeho zariadenia používajú na trénovanie astronautov vo vesmírnom centre v alabamskom Huntsville.
Prečítajte si viac na BBC.
Autor: Paulína Slováková