BEJRÚT. Pri sýrskych hraniciach s Libanonom to vrie, bojovníci z každej strany sa pripravujú na rozhodujúcu bitku pri horskom masíve Kalamún. Vojenská zrážka sa od ostatných, ktoré sa udiali na sýrskom území líši svojou publicitou.
Zatiaľ čo doteraz sa bojovalo potichu, tentokrát sa zúčastnení jasne vyjadrujú o svojich plánoch a ich následkoch.
Kalamún sa nestal miestom krviprelievania po prvý krát. Boje sa tam medzi sýrskou armádou a jednotkami libanonského hnutia Hizballáh na jednej strane a sýrskymi militantmi na strane druhej odohrali od začiatku vojny mohokrát, väčšinou v prospech režimu.
Zaútočil Hizballáh
Po jednej zo zrážok v auguste 2014 však uniesli približne 30 libanonských vojakov a policajtov, ktorých zadržiava an-Nusrá a Islamský štát. Doteraz štyroch z nich popravili, ôsmich prepustili, no zvyšok je stále v zajatí.
Rozhodnutie znova zaútočiť na islamistické skupiny, ktoré v poslednom čase získali nad oblasťou kontrolu, oznámil jeden z vedúcich členov libanonského Hizballáhu, ktorý so svojimi vojenskými jednotkami bojuje na strane sýrskeho prezidenta Bašara Asada.
Od pondelka sa v pohraničnej oblasti odohrávajú kruté boje a podľa libanonských bezpečnostných zdrojov doteraz zabili minimálne 15 militantov a jedného bojovníka Hizballáhu.
Účasť politickej strany v tomto spore vyvolala rozruch v politických kruhoch v krajine, ktoré sú jednoznačne proti angažovaniu sa strany v Sýrii. Hizballáh sa však obhajuje tým, že zrážky podnietili sýrski militanti a oni iba chránia svoje územia pred džihádistickou hrozbou, keďže štát s jeho armádou toho schopný nie je.
Výsledok tejto bitky však nebude rozhodujúci len pre jednu, alebo druhú stranu. Skupina an-Nusrá už stihla cez Twitter zverejniť video, v ktorom rukojemník prehlasuje, že dôsledky za činy Hizballáhu ponesú unesení vojaci.