Jeruzalem 9. januára (TASR) - Izraelský premiér Ariel Šaron dnes kategoricky odmietol všetky obvinenia z korupcie v súvislosti s voľbou predsedu strany Likud v roku 1999, ktoré boli voči nemu vznesené, a postup vedenia Strany práce označil za nezodpovedný.
Šaron s týmto vyhlásením vystúpil na tlačovej konferencii zvolanej narýchlo s cieľom zastaviť rapídny pokles preferencií strany Likud v prieskumoch verejnej mienky. Pokles sympatií sa spája s článkom v denníku Haarec o pôžičke vo výške 1,5 milióna dolárov od juhoafrického podnikateľa Cyrila Kerna, ktoré mal Šaron použiť na predvolebnú kampaň a súboj s protikandidátom Benjaminom Netanjahuom.
Tlačovú konferenciu vysielala v priamom prenose izraelská televízia a rozhlas. Prerušenie vysielania však po niekoľkých minútach nariadil predseda ústrednej volebnej komisie Michael Hešin, pretože podľa neho šlo o politickú propagandu.
Prokuratúra židovského štátu začala vyšetrovanie proti Šaronovi a jeho dvom synom pre podozrenie z korupcie v súvislosti s financovaním predvolebnej kampane v roku 1999. Pravicová strana Likud je tiež predmetom vyšetrovania v súvislosti s podozrením z korupcie pri výbere kandidátov pre parlamentné voľby, ktoré sa uskutočnia 28. januára.
Podľa výsledkov výskumu verejnej mienky, ktoré uverejnili dnes izraelské noviny Haarec, by Likud vo voľbách získal 27 mandátov (z celkového počtu 120), zatiaľ čo pred týždňom to bolo ešte 31 mandátov a pred štyrmi týždňami až 41 mandátov. V súčasnom Knesete má Likud iba 19 poslancov.
Podľa iného prieskumu verejnej mienky, o výsledkoch ktorého informuje denník Jediot Achronot, by Likud získal 28 mandátov oproti 32 mandátom spred týždňa.
Klesajúcu obľubu Likudu u voličov potvrdzujú aj závery tretieho výskumu predvolebných preferencií, o ktorých informuje denník Maariv. Podľa týchto výsledkov by Likud získal 30 mandátov, kým pred týždňom to bolo ešte 34 mandátov a 6. decembra dokonca 40 poslaneckých miest.
Odlev voličov od Likudu sa neprejavil zvýšenými preferenciami socialistov Amrama Micnu. Podľa výsledkov týchto troch prieskumov by Strana práce získala 20 - 24 poslaneckých kresiel. Teraz majú socialisti v Knesete 25 mandátov.
Z afér Likudu však pravdepodobne profituje ďalšia stredopravicová strana Šinui s predpokladaným ziskom 14 - 17 mandátov (v súčasnom Knesete má len šesť mandátov) a niekoľko krajne pravicových a ultraortodoxných náboženských zoskupení.
4 1 20 pel