VIEDEŇ. Rakúska vláda podala formálnu žiadosť o vyšetrenie informácií o možnej špionáži rakúskych cieľov zo strany nemeckej tajnej služby v spolupráci s americkými spravodajskými agentúrami.
Podľa vyjadrení ministerky vnútra Johanny Miklovej-Leitnerovej zverejnených v utorok agentúrou Reuters chce Viedeň vedieť viac o celej veci, ktorú ma podľa Rakúšanov vyšetriť prokuratúra.
Sťažnosť podali na neznámeho páchateľa konajúceho proti rakúskym záujmom. Vysvetlenie bude rakúska vláda žiadať aj od vlády v Berlíne, ktorá v uplynulých dňoch priznala vedomosť o záujme Američanov o špionáži európskych zbrojárskych spoločnosti od roku 2008.
Správy nie sú podľa experta žiadnym prekvapením
Tento postup však bezpečnostný expert Rene Polli považuje za "politický akcionizmus", pretože podľa neho neboli správy o nemeckej pomoci americkej strane pri špehovaní v Rakúsku žiadnym prekvapením, uviedla tlačová agentúra APA.
Podľa názoru tohto niekdajšieho šéfa rakúskeho Spolkového úradu pre ochranu ústavy a boj proti terorizmu bolo možné objasniť túto otázku už pred piatimi rokmi, ak by to skutočne ktosi chcel.
Polli pripomenul v tejto súvislosti existenciu rakúskej kontrarozviedky.
Ako povedal, bezpečnostné zložky nielen z Nemecka, ale aj ďalších európskych krajín spolupracujú s USA, a to aj v iných oblastiach, preto podľa jeho názoru môže dôjsť aj k zverejneniu údajov o iných formách ich kooperácie. Tá sa nezriedka opiera o zmluvy uzavreté ešte v období studenej vojny, dodal Polli.
Hovorca rakúskeho rezortu vnútra Alexander Marakovits v stredu v tejto súvislosti zdôraznil, že ministerstvo malo zo zákona povinnosť podať trestné oznámenie. Súčasne poznamenal, že rakúsko-nemecké dvojstranné vzťahy sú vynikajúce a to isté platí aj o vzťahoch medzi bezpečnostnými orgánmi oboch štátov.
Hovorkyňa viedenskej prokuratúry Nina Busseková v stredu potvrdila, že prerušené vyšetrovanie aféry okolo aktivít NSA sa obnovilo, pretože sa vynorili nové fakty. Žiadne ďalšie podrobnosti s odvolaním sa na prebiehajúce úkony však neposkytla. Predmetné trestné oznámenie zatiaľ prokuratúra podľa nej nedostala.
Merkelová obhajovala tajnú službu
Na podobné aktivity sú Nemci však citliví v súvislosti s aktivitami neslávne známej tajnej služby Stasi pôsobiacej v niekdajšom východnom Nemecku.
Nemecká kancelárka Angela Merkelová ešte v pondelok obhajovala obvinenia z porušenia zákonov zo strany tajnej služby BND, ktorá podľa aprílových informácií mala pomáhať americkým orgánom so sledovaním francúzskej vlády, prezidenta i vedenia Európskej únie.
Paradoxom je, že Nemci sa označili za obeť odpočúvania zo strany amerických tajných služieb, ktorých činnosť pred tromi rokmi odhalil Edward Snowden.
Merkelová má škandál. Pripomínajú jej komunistickú StasiČítajte
Opozícia obviňuje kancelárku z klamania
Američania údajne sledovali mobilný telefón Merkelovej. Tá vtedy označila sledovania spojencov za neprijateľné.
Opozícia teraz jej vládu obviňuje z dlhoročného klamania o povahe spolupráce medzi BND a americkými službami.
Sledovať mala aj niektoré, pre Američanov zaujímavé, spoločnosti. Prostredníctvom Nemcov chceli údajne vedieť, či neporušujú obchodné embargá.