PARÍŽ. Dolná komora francúzskeho parlamentu v utorok schválila návrh zákona, ktorý má uľahčiť sledovanie ľudí podozrivých z terorizmu, vyvoláva však pobúrenie medzi zástancami občianskych slobôd.
V prípade uvedenia do platnosti umožní spravodajským službám umiestňovať mikrofóny a kamery do príbytkov či lokalizačné zariadenia na vozidlá bez príslušného rozhodnutia súdu, okrem špeciálnych prípadov však bude podmienkou odsúhlasenie nezávislou deväťčlennou komisiou zloženou zo sudcov, zákonodarcov a komunikačného experta.
Citlivo vnímaným opatrením je zavedenie zaznamenávania takzvaných metadát od všetkých používateľov internetu vo Francúzsku a ich analyzovania pomocou algoritmov, ktoré majú odhaľovať potenciálne podozrivé správanie.
Predpokladá sa, že záznamy o internetovej komunikácii budú anonymné, spravodajskí agenti však na základe nich budú môcť požiadať nezávislú komisiu o hlbšie sledovanie umožňujúce odhalenie totožnosti používateľov.
Odporcovia hovoria o uzákonení sledovacích metód "vysoko narušujúcich" súkromie, pričom podľa organizácie Reportéri bez hraníc ide aj o "závažné ohrozenie dôvernosti novinárskych zdrojov".
Členovia dolnej komory parlamentu vládny návrh podporili v pomere 438 ku 86, pričom hlasovala v jeho prospech rovnako socialistická väčšina, ako aj konzervatívna opozícia.
Legislatíva navrhnutá ešte pred januárovými útokmi extrémistov v Paríži teraz čaká na prerokovanie a schválenie v hornej komore.
French parliament approves law strengthening the intelligence services' surveillance powers http://t.co/cSXHZWsZfK
— BBC News (World) (@BBCWorld) 5. květen 2015