Oslobodené ženy rozprávajú príbehy hrôzy zo zajatia
„Nedovolili nám sa pohnúť ani o kúsok,“ opisuje Asabe Umaru, jedna z oslobodených žien, ktorú sa podarilo zachrániť zo zajatia Boko Haram. „Ak ste potrebovali ísť na záchod, prenasledovali vás. Stále nás držali na jednom mieste, boli sme v otroctve.“
Od utorka sa podarilo nigérijskej armáde zachrániť viac ako 700 obetí Boko Haram, pričom najväčšia skupina 234 žien a detí bola oslobodená v piatok.
Teraz podávajú svedectvá o tom, čo zažili. Podľa ich slov bojovníci Boko Haram najskôr zabili mužov a chlapcov pred očami ich rodín, aby potom odviedli ženy a deti do lesa, kde mnohí z nich zomreli od hladu alebo chorôb.
Zatiaľ však nič nenasvedčuje tomu, že by medzi nájdenými boli aj dievčatá z internátu v meste Čibok, ktorých únos spred roka rezonoval médiami a doteraz nebol objasnený.
Prečítajte si viac na stránke Agentúry Reuters.
Nepál zvažuje znovuotvorenie trasy na Mount Everest
Finančné otázky sú dôležitým aspektom rozhodovania vlády v Nepále, ktorej ekonomika je založená na jedinom odvetví – turizme.
V snahe minimalizovať vplyv zemetrasenia na ekonomiku krajiny sa Nepál rozhoduje o tom, či v dohľadnej dobe znovu otvorí trasu na najvyšší vrch sveta, ktorá bola zemetrasením vážne poškodená.
„Náš odhad je, že by to za niekoľko dní mohli opraviť,“ povedal Tulsi Gautam, riaditeľ oddelenia cestovného ruchu v Nepále, ktorý verí, že poškodenia rebríkov a pomocných lán na trase nie sú príliš vážne. „Ak sa nám podarí opraviť trasu prvý májový týždeň, pre horolezcov bude možné, aby dokončili svoje expedície počas tretieho májového týždňa,“ dodal.
Na konci mája horolezecká sezóna v Nepále končí z dôvodu monzúnov. Niektorí horolezci už teraz čakajú v základnom tábore na znovu otvorenie trasy.
Prečítajte si viac na stránke BBC.
Čínske hotely pre onkologických pacientov
Hotely, ktoré poskytujú lacné dočasné ubytovanie pre stovky chorých na rakovinu sú vizitkou čínskeho sociálneho a zdravotného systému, kde je onkologická diagnóza finančne aj fyzicky náročná.
Väčšina obyvateľov Číny nemá prístup ku kvalitnej zdravotnej starostlivosti, ktorá je dostupná len vo väčších mestách a je veľmi drahá.
Podľa zástupcu Svetovej zdravotníckej organizácie v Číne Bernharda Schwartlandera nie je onkologická liečba financovaná zo základného zdravotného poistenia.
„Z tohto dôvodu je tu vážne riziko pre mnohých ľudí, že diagnóza rakoviny môže byť finančne katastrofálna – a dotlačí domácnosť do chudoby.“
Mnohí preto predávajú domy a sťahujú sa do „rakovinových hotelov“ v Pekingu a svoje úspory míňajú na liečbu v nemocniciach.
Prečítajte si viac na stránke CNN.
Rómovia opúšťajú Prahu
Aj z tradičných rómskych štvrtí v Prahe sa Rómovia vytrácajú, zostalo ich tu len asi 15 tisíc. Čo bola kedysi okrajová štvrť Prahy je dnes širšie centrum s drahými cenami nehnuteľností aj služieb. Aj to je dôvod prečo Rómovia Prahu opúšťajú.
Sťahujú sa predovšetkým do severných a stredných Čiech, kde majú viac pracovných príležitostí. Ich pôvodné hlavné pracovné príležitosti v stavebníctve a strojárenstve totiž buď úplne zanikli alebo ich z nich vytlačili Ukrajinci.
Ďalším dôvodom sú obchodníci s chudobou, ktorí od Rómov vykupujú byty za smiešne ceny.
Prečítajte si viac na stránke iDnes.cz.