LAGOS. Stovky traumatizovaných nigérijských žien a detí, ktoré armáda zachránila z rúk extrémistickej islamskej organizácie Boko Haram, odovzdala v sobotu v noci do starostlivosti pracovníkov utečeneckého tábora vo východonigérijskom meste Yola.
Informovala o tom tlačová agentúra Reuters s odvolaním sa na hovorcu armády. Uviedla, že 275 žien a detí - mnohé z nich mali obviazané hlavy a ruky - dorazilo do tábora neskoro večer po niekoľkých dňoch cesty na korbe nákladných áut.
Kuchárky a otrokyne Od utorka nigérijská armáda oslobodila z bašty Boko Haram v rozsiahlom močaristom lese Sambisa na severovýchode krajiny už takmer 700 obetí únosu. Ostatnej skupine zloženej z 234 žien a detí pomohla na slobodu v piatok.
Hovorca armády zdôraznil, že "nemajú zariadenia a zdroje, aby sa o ne postarali", preto ich prevážajú do utečeneckého tábora, ktorý spravuje národná krízová agentúra NEMA.
Podľa prvých správ sa v troch skupinách oslobodených tento týždeň nenachádzala žiadna z vyše 200 školáčok unesených zo školy v Chiboku v apríli 2014.
Boko Haram unášala aj predtým ženy a dievčatá a využívala ich ako kuchárky, sexuálne otrokyne a ľudské štíty, avšak až útok na mesto Chibok upozornil na povstanie v Nigérii svetové spoločenstvo.
Nie je známe, koľko ľudí Boko Haram uniesla. Amnesty International odhaduje, že povstalci zajali iba od začiatku roka 2014 vyše 2000 žien a dievčat. Za ostatné dva mesiace dobyla nigérijská armáda spoločne s armádami susedných krajín - Čadu, Kamerunu a Nigeru - od extrémistov časti území nazad.
Zasiahli až v januári Nigérijská vláda ráznejšie zasiahla proti islamistom až v januári - keď už násilnosti trvali šesť rokov, vyžiadali si tisícky obetí na životoch a prinútili 1,5 milióna ľudí opustiť svoje domovy.
Prezident Goodluck Jonathan si však už nezachránil funkciu a marcové voľby prehral s vyzývateľom Muhammadum Buharim, ktorý verejnosti sľúbil tvrdšie kroky voči Boko Haram.
Nigérijská armáda tvrdí, že zatlačila Boko Haram do rozsiahleho močaristého lesa Sambisa na východe krajiny, avšak v rozhodujúcom údere proti lesným skrýšam militantov jej bránia nášľapné míny.
Samotná extrémistická skupina nevydala od marca žiadne verejné vyhlásenie. Vtedy oznámila, že zmenila svoj názov na Islamský štát v západnej Afrike (ISWA).
Another 234 women & children rescued from #BokoHaram in Nigeria, military says http://t.co/V0yvZGsTUF pic.twitter.com/uqSPefOg5B
— BBC News (World) (@BBCWorld) 2. květen 2015