RIJÁD. Medzinárodná ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch (HRW) v nedeľu uviedla, že Saudskou Arábiou vedená koalícia používa pri náletoch na pozície šiitských povstalcov v Jemene pravdepodobne aj kazetové bomby, ktoré sú vo väčšine krajín sveta zakázané.
Členom koalície je osem arabských krajín, ktoré dostávajú logistickú podporu od USA, Británie a Francúzska.
Videozáznamy i fotografie
"Dôveryhodné dôkazy naznačujú, že Saudskou Arábiou vedená koalícia použila zakázanú kazetovú muníciu dodávanú Spojenými štátmi pri náletoch proti silám húsíov," uvádza sa v nedeľnom vyhlásení HRW. HRW dodala, že nie je možné získať informácie o možných obetiach útokov.
HRW uviedla, že má k dispozícii videozáznamy aj fotografie, ktoré zachytávajú použitie munície podobnej kazetovým bombám. Spresnila, že jej experti študujú aj záznamy z družíc.
Hovorca koalície vedenej Saudskou Arábiou zatiaľ podozrenie vznesené HRW nekomentoval.
Vedenie šiitských húsíov sa v sobotu obrátilo na OSN so žiadosťou, aby sa zasadila za ukončenie náletov spojeneckej koalície, ktoré označila za agresiu voči Jemenu.
Zakázaná munícia
Tieto nálety spoločne s pokračujúcimi bojmi medzi húsíami a jednotkami lojálnymi prezidentovi Abdovi Rabbuhovi Mansúrovi Hádímu, ktorý sa momentálne nachádza v Rijáde, ešte zhoršili humanitárnu krízu v Jemene, čo malo za následok výzvy humanitárnych organizácií na zastavenie paľby, aby bolo možné pomôcť civilistom, ktorí trpia nedostatkom potravín, vody, liekov a lekárskej starostlivosti.
Kazetová puma-bomba je druhom kazetovej munície. Skladá sa z kontajneru (kazety), ktorý obsahuje určité množstvo submunície, napríklad malých bômb.
Na základe zmluvy podpísanej v roku 2008 je tento druh munície zakázaný v 116 krajinách sveta. K signatárom sa však nepridala žiadna z arabských krajín koalície vedenej Saudskou Arábiou, ani Jemen a Spojené štáty.
Podľa HRW bola počas náletov v Jemene použitá munícia typu CBU-105, ktorá je v súlade s dohodou zakázaná.
Od 26. marca, keď sa začali nálety spojeneckej koalície, prišlo v bojoch v Jemene o život viac ako tisíc ľudí vrátane asi 550 civilistov. Podľa Detského fondu OSN je medzi obeťami aj najmenej 115 detí.