New Orleans 8. januára (TASR) - Vedci už dlho tvrdia, že pitia alkoholu môže zabrániť infarktu. Podľa najnovšej štúdie oveľa viac, ako druh konzumovaného alkoholu, na srdce vplýva to, ako často a koľko človek pije.
Na obmedzenie rizika srdcovej príhody stačí len polovičný drink raz za dva dni, tvrdia vedci z lekárskej fakulty Harvardskej univerzity. Vôbec nezáleží na tom, či človek konzumuje červené alebo biele víno, liehovinu, alebo pivo. Tiež je jedno, či sa nápoj konzumuje s jedlom, alebo bez.
"Prekvapilo nás, že - takmer bez ohľadu na iné faktory spájané s pitím - frekvencia užívania sa zdá byť tým, čo obmedzuje riziko neskoršieho infarktu," vyhlásil Kenneth Mukamal, vedúci výskumného projektu.
Tí zo skúmanej skupiny, ktorí pili minimálne trikrát za týždeň, mali asi o tretinu menej infarktov ako abstinenti. Bolo pritom takmer irelevantné, či vypili polovičný drink, alebo štyri nápoje. Medzi osobami, ktoré si niečo "dali" len raz alebo dvakrát za týždeň, bolo riziko infarktu v porovnaní s abstinentmi znížené len o 16 percent.
Niektoré predchádzajúce štúdie prišli k záveru, že alkohol zvyšuje úroveň "dobrého" cholesterolu v krvi, ktorý spôsobuje, že krv je redšia, čím sa znižuje riziko vzniku zrazeniny, ktorá spôsobuje infarkt. Alkohol sa však z tela rýchlo odbúrava a jeho vplyv na červené krvinky je preto len krátkodobý. Z tohto dôvodu je podľa Mukamala pravidelné pitie prospešné.
Výskumník však zdôraznil, že výsledky štúdie sa vzťahujú len na mierne pitie. Riziká silného pijanstva sú dobre známe - alkoholizmus, dopravné nehody, poškodenie pečene a mozgu. Štúdie tiež preukázali, že ženy, ktoré za deň vypijú dva alebo viac drinkov, majú v porovnaní s abstinentkami o 41 percent vyššiu šancu, že ich postihne rakovina prsníka.
Mukamalov tím k svojim záverom dospel na základe analýzy výsledkov dlhodobej štúdie 51.529 mužov-lekárov. Z výskumu vylúčil tých, ktorí prestali piť v priebehu uplynulých desiatich rokov a osôb, ktorým diagnostikovali rakovinu alebo choroby srdca, resp. ciev - asi 13.500 osôb.
Kardiológ Lynn Smaha, minulý prezident Americkej kardiologickej asociácie, však poznamenal, že Mukamalova štúdia necháva bez odpovede niektoré dôležité otázky. Napríklad či by jej výsledky platili aj v nelekárskom prostredí, v ktorom sa predpokladá väčšia starostlivosť o vlastné zdravie. Smaha tiež poukázal na to, že nízka miera infarktov v skúmanej vzorke - 1418 prípadov z 38.000 osôb - je, z neznámych dôvodov, veľmi nízka. Ako dodal, naďalej bude veľmi opatrný, čo svojim pacientom povie o pozitívnom vplyve pitia alkoholu.