Haag 8. januára (TASR) - Haagsky tribunál OSN dnes nariadil bývalej bosnianskosrbskej prezidentke Biljane Plavšičovej, aby poskytla svedectvo v procese s bývalým spojencom Milomirom Stakičom, ktorý je obžalovaný v súvislosti s bosnianskou vojnou z rokov 1992-95.
Plavšičová (72), svojho času označovaná za "železnú dámu" Balkánu, minulý rok po pôvodnom odmietnutí uznala vinu zo spáchania zločinov proti ľudskosti a teraz čaká na vynesenie verdiktu o výške trestu. Prokuratúra žiada trest vo výške 15-25 rokov.
Termín odsúdenia Plavšičovej zatiaľ nestanovili. Podľa hovorcu tribunálu by mala svedčiť čo najskôr po odsúdení. Rozhodovanie porotcov môže trvať týždne aj mesiace.
Predvolanie Plavšičovej podporilo špekulácie, že môže byť predvolaná aj ako svedkyňa v procese s juhoslovanským a srbským exprezidentom Slobodanom Miloševičom, ktorý sa začal vo februári 2002. V súvislosti s bosnianskym konfliktom je Miloševič obvinený aj z genocídy.
Plavšičová, ktorú do vynesenia rozsudku podmienečne prepustili a momentálne je v Belehrade, v minulosti opakovane vyhlásila, že v procese s Miloševičom svedčiť nebude.
Stakič bol vysokým predstaviteľom oblasti Prijedor na severozápade Bosny a je obžalovaný z pomáhania pri organizovaní zabíjania a masového mučenia Moslimov a Chorvátov v roku 1992.
Plavšičová a Stakič boli poprednými predstaviteľmi nacionalistickej Srbskej demokratickej strany (SDP). Prokuratúra Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY) ich označila za členov "spoločného kriminálneho zoskupenia" obvineného z kampane zameranej na vypudenie Nesrbov z veľkých častí Bosny.
Proces so Stakičom sa začal v apríli 2002. Obžalovaný odmietol vznesené obvinenia z genocídy a zločinov proti ľudskosti. Stakiča, povolaním lekára, zatkli v marci 2001 v Srbsku a odovzdali tribunálu.
Stakič bol vplyvným členom takzvaného Krízového výboru v Prijedore, ktorý zorganizoval obsadenie strategickej oblasti v apríli 1992 a následne vytvoril známe internačné tábory ako Omarska, Keraterm a Trnopolje.