KÁTHMANDU. Oficiálna bilancia obetí zemetrasenia v Nepále sa vyšplhala na 6155 mŕtvych a 13.402 zranených. Oznámili to vo vyhlásení tamojšie policajné zdroje, ktoré v noci na piatok citovala agentúra DPA.
Za uplynulých päť dní došlo v postihnutom himalájskom regióne k vyše 70 následným otrasom, tvrdia indickí seizmológovia. Sobotňajšie zemetrasenie s magnitúdou 7,8 bolo najsilnejším v tejto oblasti od roku 1934.
Pomalá pomoc
Z metropoly Káthmandu odišlo najmenej 500-tisíc obyvateľov kvôli obavám z ďalších záchvevov a vypuknutia epidémie. Mnoho ľudí sa takisto snaží navštíviť svojich rodinných príslušníkov a priateľov v iných oblastiach.
Školy a univerzity zostávajú naďalej zatvorené. Nepálska vláda sa stala terčom kritiky za pomalý postup záchranných prác, a to najmä v odľahlých oblastiach krajiny, kde podmienky záchranárom sťažuje nepriaznivé počasie.
Podľa OSN zemetrasenie postihlo viac než deväť miliónov ľudí, pričom zničených bolo približne 70-tisíc domov. Humanitárnu pomoc v podobe pátracích tímov, technického vybavenia a liekov poskytujú desiatky krajín.
Pozrite sa, ako zasiahlo Nepál zemetrasenieČítajte
Občania Únie
Nepálske úrady sa pokúšajú lokalizovať tisíc občanov Európskej únie, nezvestných ešte takmer týždeň po zemetrasení, informovala v piatok BBC.
Odvoláva sa na predstaviteľa EÚ, podľa ktorého bola zrejme väčšina z nich na treku v blízkosti Mount Everestu alebo v odľahlých horách Langtang. Úrady dúfajú, že sú nažive, ale v oblastiach, ktoré sú po zemetrasení neprístupné.
Nepál požiadal o viac zahraničnej pomoci, predovšetkým lietadlá, pretože preživší naliehavo potrebujú humanitárnu pomoc. Nepálske orgány očakávajú, že by bilancia mŕtvych zo sobotňajšieho zemetrasenia s magnitúdou 7,8 mohla vzrásť až na 10-tisíc.