Podgorica 8. januára (TASR) - Čiernohorský parlament dnes vymenoval novú vládu na čele s Milom Djukanovičom, ktorá bude krajinu viesť v čase pripravovanej transformácie Juhoslávie na voľný zväzok Srbska a Čiernej Hory.
Schváleniu Djukanovičovho kabinetu predchádzalo urovnanie sporu vo vládnej koalícii okolo zloženia vlády, ktorý podporil aj škandál okolo obchodovania so ženami určenými na nútenú prostitúciu. Vymenovanie novej vlády, ktorá má 16 ministrov a štyroch vicepremiérov, podporilo 39 poslancov, proti nehlasoval nik. Zvyšok 75-členného zboru - zástupcovia opozičných strán presadzujúcich tesné vzťahy so Srbskom - hlasovanie bojkotoval. Postup opozície odzrkadľuje chronickú rozpoltenosť obyvateľov 650-tisícovej Čiernej Hory v otázke nezávislosti.
Parlament Djukanoviča, ktorý bol od roku 1998 čiernohorským prezidentom, schválil po tom, čo prisľúbil, že neustúpi od snáh o získanie nezávislosti. "S dostatkom vytrvalosti, zodpovednosti a s troškou šťastia Čierna Hora bude nezávislá a medzinárodne uznávaná. Potom prevezmeme plnú zodpovednosť za našu európsku budúcnosť," vyhlásil.
Za priority svojej vlády Djukanovič označil hospodárske reformy, otázku práv menšín, ako aj boj proti organizovanému zločinu a korupcii.
Predmetom personálneho sporu bol hlavne post šéfa ministerstva vnútra po tom, čo sa Djukanovič rozhodol, že nahradí doterajšieho ministra Andriju Jovičeviča. Sociálnodemokratická strana (SDP) - menší koaličný partner Djukanovičovej Demokratickej strany Socialistov (DPS) - však odmietala návrh na vymenovanie Duška Markoviča a presadila, že post obsadil Milan Filipovič, podgorický právnik blízky SDP.
SDP bola aj proti vymenovaniu Miroslava Ivaniševiča na post ministra financií s odôvodnením, že jeho osoba nie je zlučiteľná s oznámeným reformným programom. Ivaniševič však funkciu nakoniec získal.
Jovičevičovi sa dostalo medzinárodného uznania za spôsob, akým pristúpil k riešeniu škandálu okolo obchodovania so ženami, do ktorého mali byť zapojení viacerí vysokopostavení štátni predstavitelia. Údajne však nahneval Djukanoviča, keď ho neinformoval pred tým, ako bol v súvislosti s aférou zatknutý zástupca štátneho prokurátora.
Djukanovič na post prezidenta rezignoval v novembri, keď koalícia jeho Demokratickej strany socialistov (DPS) a Sociálnodemokratickej strany (SDP) získala v parlamente - aj keď minimálnu - absolútnu väčšinu. Odstúpiť sa rozhodol napriek tomu, že sa mohol uchádzať o nový prezidentský mandát. Djukanovičov krok je považovaný za súčasť prerozdeľovania najvyšších postov s cieľom upevniť mocenskú základňu bez rizika kandidovania na prezidenta, ktorý je volený v ľudovom hlasovaní. Decembrové prezidentské voľby vyhlásili za neplatné pre malú účasť voličov.
V marci 2002 Čierna Hora a Srbsko podpísali dohodu o transformácii Juhoslávie, ktorá má fungovať minimálne tri roky. Po tomto období môže každá z republík zorganizovať referendum o nezávislosti. Zavŕšenie procesu sa očakáva v krátkom čase.