Washington 8. januára (TASR) - Humanitárne organizácie pravidelne kontrolujú dodávky potravín chudobným krajinám, aby zabezpečili, že sa dostanú k zamýšľaným príjemcom. Až donedávna sa však tento postup netýkal jedného z týchto štátov - Severnej Kórey.
Ako komunistická krajina zaobchádza so zástupcami Svetového potravinového programu (WFP), ktorí majú sledovať použitie potravinovej pomoci, nedávno popísali vysoko postavení predstavitelia americkej vlády.
Ak chcú pracovníci WFP navštíviť určité miesto v KĽDR, musia to oznámiť šesť dní vopred. Neočakávané inšpekcie, bežné v prakticky každej ďalšej krajine prijímajúcej pomoc, sú zakázané, čo vyvoláva znepokojenie, že potraviny dostávajú obyvatelia naklonení režimu.
Pred každou návštevou úrady varujú miestne obyvateľstvo, že na verejnosti sa môžu objaviť len dobre živení a dobre oblečení občania. Na miesto kontroly si zástupcovia WFP nemôžu priviesť vlastných prekladateľov a musia sa tak pri rozhovoroch spoliehať na vládou poskytnutých tlmočníkov.
Neexistujú tiež žiadne záruky, že žiadosť o návštevu miesta severokórejské úrady schvália. Pchjongjang rozhodol, že 25 percent z celkovo 206 okresov v krajine je neprístupných.
Nemenovaný predstaviteľ uviedol, že keď sa WFP rozhodla v roku 1995 začať poskytovať Severnej Kórei pomoc, netrvala kvôli jej mimoriadne veľkej potrebe na obvyklých kontrolných postupoch.
Situácia v krajine sa v druhej polovici 90. rokov zhoršila a dosiahla rozmery krízy počas hladomoru v rokoch 1996-98, keď podľa predpokladov zahynuli milióny ľudí.
Vláda USA v júni informovala o sprísnení kritérií pre dodávky potravín Severnej Kórei, ktorých schválenie sa má spájať s jej ochotou povoliť rozšírenie nezávislej kontroly.
Nové podmienky podľa vládnych predstaviteľov nesúvisia s jadrovým zbrojným programom Pchjongjangu. Boli totiž zverejnené asi mesiac pred jeho odhalením a politikou Washingtonu nie je zahŕňať politické úvahy do rozhodnutí o potravinovej pomoci.
USA v minulom roku poskytli Severnej Kórei 155.000 ton potravín, budúcnosť dodávok je však neistá po tom, ako Pchjongjang nereagoval na požiadavky na zlepšenie podmienok pre kontrolórov.
Problémom je aj finančná stránka. Vláda požiadala o dodatočného 1,18 milióna dolárov na tohtoročnú potravinovú pomoc. Ak Kongres nepodnikne žiadne kroky, vláde dostane k dispozícii len 900 miliónov, teda rovnaká suma ako vlani. Znamenalo by to nasýtenie oveľa menšieho počtu ľudí v čase, keď sa potreba pomoci, najmä v Afrike, zvyšuje.
Potravinovú katastrofu registrujú v Etiópii, ktorá bude podľa odhadov potrebovať zo zahraničia 1,5 milióna ton potravín, čo prekonáva aj požiadavky Severnej Kórey. Hlad hrozí v ďalších šiestich afrických štátoch - Lesothe, Svazijsku, Mozambiku, Malawi, Zambii a Zimbabwe.