Najväčšie obavy sú o tisíce obyvateľov v odľahlých, od sveta odrezaných, zničených horských dedinách.
KÁTHMANDU. Hlavný sekretár nepálskej vlády a koordinátor záchrany Lila Mani Poudjal požiadal medzinárodné spoločenstvo o naliehavé poskytnutie pomoci.
Vyhlásil, že Nepálu chýba všetko od záchranárov až po elektrinu.
"Žiadame o stany, textilný tovar, prikrývky, matrace a 80 rôznych druhov liekov... toto teraz zúfalo potrebujeme," povedal novinárom koordinátor, ktorého citovala tlačová agentúra AP. "Nemáme vrtuľníky, ktoré tak veľmi potrebujeme, ani odborníkov na záchranu uviaznutých ľudí," dodal.
Pomoc poskytnú aj slovenské humanitárne organizácie.

Chýbajú záchranárske tímy
Keď už ľudí vytiahnu z trosiek, potrebná je aj ďalšia pomoc, najmä ortopédov, neurológov, anestéziológov, chirurgov a záchranárov.
"Apelujeme na zahraničné vlády, aby poslali tieto špecializované a vyškolené záchranárske tímy," vyhlásil Lila Mani Poudjal v nepálskej metropole Káthmandu.
Záchrannú operáciu spomaľuje aj skutočnosť, že mnoho pracovníkov - vodičov cisterien s vodou, zamestnancov elektrární, odpratávačov trosiek - "odišlo za svojimi rodinami a sú radšej s nimi, teda odmietajú pracovať", dodal hlavný sekretár nepálskej vlády.
Očividne vyčerpaný hovorca nepálskej armády tiež informoval, že do záchranných operácií je zapojená takmer celá armáda so 100.000 vojakmi. "Deväťdesiat percent armády je na záchrannej a pátracej akcii. Naše úsilie zameriavame na záchranu ľudských životov," dodal hovorca.
Najväčšie obavy sú o tisíce obyvateľov v odľahlých, od sveta odrezaných, zničených horských dedinách, napríklad v okrese Gorkha. Tamojší obyvatelia nemajú žiadne potraviny ani prístrešia. Prišli odtiaľ správy, že v niektorých dedinách zničilo až 70 percent domov.

Pomoc Európskej únie
Európska komisia poskytne Nepálu ako okamžitú pomoc tri milióny eur. Táto finančná pomoc je prídavkom k celkovej pomoci pre Nepál, do ktorej prispievajú aj členské štáty a expertné tímy EK špecializované na humanitárnu pomoc a civilnú ochranu.
"Zmobilizoval som všetky naše nástroje pre núdzovú reakciu na pomoc tým, čo katastrofu prežili ako aj miestnym orgánom v Nepále. To, čo akútne potrebujeme, sú zdravotnícke tímy a dodávky materiálu. Vyzývam všetky členské krajiny EÚ, aby sa pridali ku koordinovanej pomoci pre Nepál." uviedol Christos Stylianides komisár EÚ pre humanitárnu pomoc a krízové riadenie.
Pomoc Európskej únie bude smerovať k pokrytiu najurgentnejších potrieb v oblastiach, ktoré boli najviac dotknuté zemetrasením. Bude zameraná na obnovenie dodávok pitnej vody, zdravotnícky materiál, núdzové prístrešia a obnovu telekomunikačného spojenia.
Okamžitú pomoc v tomto smere prisľúbili Belgicko, Fínsko, Nemecko, Grécko, Holandsko, Poľsko a Švédsko. Ochotu pomôcť vyslovili aj ďalšie členské štáty. Koordinačné centrum EÚ pre núdzovú pomoc nepretržite monitoruje aktuálny vývoj a koordinuje pomoc z Európy. EÚ ponúkla tiež spolufinancovanie dopravy pomoci do Nepálu.
Peniaze pošla aj Slovensko
Slovensko pošle Nepálu ako humanitárnu pomoc 30-tisíc eur. Ako informoval tlačový odbor rezortu zahraničia,rozhodol o tom minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák.
Peniaze sú určené na najakútnejšie potreby krajiny, čiže na zabezpečenie dodávok liekov, zdravotníckeho a hygienického materiálu, pitnej vody a vakcín. Pomoc poskytnú prostredníctvom mimovládnej humanitárnej organizácie World Vision International.
Obetiam zemetrasenia pomôže aj český zdravotnícky traumatologický tím, ktorého vyslanie schválila vláda. Na svojom twitterovom účte to napísal predseda českej vlády Bohuslav Sobotka, informovali webové stránky iDnes.cz.
Do oblasti by mali odletieť viac ako tri desiatky lekárov a hasičov, celkovo 36 osôb. Vláda okrem toho schválila Nepálu
Českým úradom sa naďalej nepodarilo skontaktovať so 16 z celkove najmenej 239 občanov ČR, ktorí boli v čase ničivého zemetrasenia v Nepále. Pre internetový server iDNES.cz to uviedol David Frous z tlačového odboru rezortu zahraničných vecí v Prahe.
Podľa jeho slov ide o aktualizované údaje, ktoré vyplývajú zo súčasného poznania rezortu diplomacie.
"Nemáme informácie o tom, že by medzi obeťami na životoch boli českí občania," dodal David Frous, ktorý súčasne upozornil, že situácia sa neustále mení a že navyše občania ČR nie sú povinní hlásiť sa českým úradom pri pobyte v zahraničí. Údaje preto nemusia byť úplné.
Podľa neho sa väčšina z tých, ktorí sa úradom zatiaľ neozvali, nachádza niekde v horách na túre a je mimo signálu. Tým, ktorí o to požiadajú, české úrady pomôžu krajinu opustiť.
V metropole Nepálu je podľa Frousa už česká konzulka z indického Naí Dillí, ktorá tam v spolupráci s honorárnym konzulátom v Káthmandu pomáha českým občanov v zabezpečovaní cesty späť do vlasti.
Niektorí z nich by sa do vlasti mohli údajne vrátiť už v pondelok, ďalší v utorok a v nasledujúcich dňoch.

Nepál opustilo osemnásť Maďarov
Nepál po ničivom sobotňajšom zemetrasení opustilo doposiaľ 18 občanov Maďarska a zostalo ich tam ešte 42, oznámil v utorok v Budapešti maďarský minister zahraničných vecí a vonkajších ekonomických vzťahov Péter Szijjártó.
Podľa agentúry MTI nemal rezort diplomacie v pondelok s desiatimi maďarskými občanmi nijaký kontakt; teraz nemajú bližšie informácie už iba o jedinom, o ktorom však predpokladajú, že by mal byť v poriadku.
Päť Maďarov žije trvale v Nepále a títo ani neplánujú návrat do Maďarska, povedal minister. Ako dodal, čestný maďarský konzul v Káthmandu navštívil štyroch maďarských zranených, ktorých hospitalizovali v miestnej nemocnici prevádzkovanej cirkvou. Ich stav je uspokojivý, konštatoval Szijjártó.
Dvaja mŕtvi Francúzi
Francúzsky minister zahraničných vecí Laurent Fabius v pondelok oznámil, že je potvrdená smrť dvoch francúzskych občanov. Obaja Francúzi sa stali obeťami zosuvu pôdy vyvolaného otrasmi.
Fabius dodal, že úrady už lokalizovali 1400 Francúzov v Nepále a stále sa pokúšajú skontaktovať so 676 občanmi. Je zatiaľ známe, že pri prírodnej pohrome utrpelo zranenia aj desať Francúzov.
Zemetrasenie s magnitúdou 7,9 malo epicentrum približne 100 kilometrov severozápadne od hlavného mesta Káthmandu. V zasiahnutej oblasti Údolia Káthmandu žije približne 2,5 milióna ľudí.
Otrasy vychádzajúce z pomerne malej hĺbky bolo cítiť okrem Indie a Tibetu aj v Bangladéši a Pakistane. Zemetrasenie je najničivejším v Nepále od roku 1934, keď v himalájskej krajine zahynulo až 8500 ľudí.