GALLIPOLI. Tisíce ľudí z Austrálie, Nového Zélandu, Británie i Turecka sa dnes zhromaždili na brehoch tureckého polostrova Gallipoli, aby si na spomienkových ceremóniách na úsvite pripomenuli 100. výročie jednej z najkrvavejších bitiek prvej svetovej vojny.
Britský princ Charles a premiéri Austrálie a Nového Zélandu, Tony Abbott a John Key, hovorili na podujatí pred davom okolo 10 000 ľudí o hrdinstve vojakov pri bitke o Gallipoli, píšu agentúry AP a Reuters.
Vylodením na polostrove 25. apríla 1915 sa začali osem mesiacov trvajúce urputné boje, ktoré si vyžiadali vyše 130 000 obetí na životoch, z nich 87 000 na strane Osmanskej ríše.
Bojovali po prvýkrát pod vlastnou vlajkou
Austrálske a novozélandské zbory ANZAC tvorili jadro vysadených oddielov a v oboch krajinách je výročie dôležitým pamätným dňom.
V bitke o Gallipoli totiž vojaci z Austrálie a Nového Zélandu po prvý raz bojovali pod vlastnými vlajkami a operáciu si tak pripomínajú vystúpenie z tieňa Britského impéria.
Napokon neúspešná ofenzíva, neskôr vnímaná ako chyba britského vojnového plánovania, mala za cieľ ovládnuť námornú trasu zo Stredozemného mora do Istanbulu cez prieliv Dardanely a vyradiť z vojny Osmanskú ríšu, spojenca Nemecka a Rakúsko-Uhorska.
Rozhodnutie spustiť operáciu takmer ukončilo kariéru Winstona Churchilla, ktorý ako prvý lord admirality prišiel s plánom, o ktorom sa domnieval, že pomôže skoro ukončiť vojnu.
Bitka o Gallipoli je tiež významnou udalosťou pre Turecko, keďže sa ňou začal vzostup Mustafu Kemala Atatürka, ktorý vtedy ako mladý dôstojník viedol obranu proti ofenzíve. Neskôr sa stal zakladateľom dnešnej Tureckej republiky.
Pamätný deň si pripomenuli aj v Austrálii
Desaťtisíce ľudí sa zhromaždili v sobotu ráno v Austrálii a na Novom Zélande, aby si hneď na úsvite pripomenuli 100. výročie začiatku bitky o turecký polostrov Gallipoli. Informovala o tom agentúra Reuters.
Pamätný deň na bitku o Gallipoli sa u protinožcov začal ešte pred svitaním spomienkovým ceremoniálom pri austrálskom vojnovom pamätníku v tamojšej metropole Canberra.
Predstaviteľ Austrálskeho kráľovského námorníctva tam zahral žalospev na dychovom hudobnom nástroji didgeridoo a zaznel aj text venovaný austrálskym vojnovým veteránom.
Prišli tisícky ľudí
Desaťtisíce ľudí sa zišli aj na pešej zóne Martin Place v austrálskom meste Sydney, len niekoľko ulíc od miesta tragickej rukojemníckej drámy z 15. decembra 2014, pri ktorej zahynuli traja ľudia vrátane ozbrojenca.
Podľa oficiálnych údajov malo prísť na dnešný spomienkový ceremoniál v Canberre 120 000 ľudí, čo podľa Reuters predstavuje ohromnú účasť vzhľadom na to, že toto mesto má celkovo 300 000 obyvateľov.
Múzeum na Novom Zélande odhadlo účasť na 30 000 ľudí.
"Je to deň plný emócií, hrdosti a vďačnosti. Vážnosti a spomínania. Je to deň, ktorý bude ďalej posilňovať puto medzi našimi dvoma národmi," uviedol austrálsky generálny guvernér Sir Peter Cosgrove pred davom v novozélandskej metropole Wellington.
Jedna z najkrvavejších bitiek
Turecký polostrov Gallipoli sa stal od apríla 1915 do januára 1916 dejiskom jednej z najkrvavejších bitiek prvej svetovej vojny. V nej sa presne pred 100. rokmi stretli ozbrojené sily Francúzska a Britského impéria - vrátane vojenských kontingentov z Indie, Austrálie a Nového Zélandu - s vojskami Osmanskej ríše.
Deväťmesačná bitka sa skončila víťazstvom osmanských jednotiek. Tie však prišli o 250 000 vojakov, pričom sa odhaduje, že na strane spojencov Dohody zahynulo vyše 85 000 mužov.