New York 7. januára (TASR) - Bezpečnostná rada OSN dnes schválila vymenovanie Nemecka do predsedníctva panelu pre monitorovanie sankcií uvalených na Irak. Dosiahnutie dohody umožnil Biely dom, ktorý zmenil predchádzajúci odmietavý postoj k tomuto kroku.
Rozhodnutie oznámil francúzsky veľvyslanec pri OSN Jean-Marc de la Sabliere, ktorý BR tento mesiac predsedá. Ako uviedol, členovia BR schválili zloženie všetkých výborov, "takže vám s radosťou oznamujem, že máme dohodu".
USA minulý rok vystupovali proti snahám Nemecka o predsedanie sankčnému panelu v obavách, že vláda kancelára Gerharda Schrödera - ktorý počas kampane pred septembrovými parlamentnými voľbami ostro vystupoval proti útoku na Irak - by mohla vzdorovať americkej politike.
Administratíva prezidenta Georgea W. Busha však v úsilí o odblokovanie Nemecka narazila na odpor zo strany kľúčových členov BR, napríklad Francúzska a Ruska - disponujúcich právom veta -, a v decembri od odmietavého postoja k nemeckému predsedníctvu ustúpila.
Nemecko sa nestálym členom BR stalo 1. januára spolu s Chile, Španielskom, Angolou a Pakistanom. Tieto krajiny nahradili Nórsko, Kolumbiu, Írsko, Maurícius a Singapur.
Uplynulé dva roky irackému výboru predsedalo Nórsko. Panel rozhoduje o cenách irackej ropy a stará sa o dodávky tovaru do Iraku, ktorý má v rámci programu ropa za potraviny zmierniť dopad embarga OSN na civilných obyvateľov krajiny.
Tento významný post je obyčajne udeľovaný západoeurópskej krajine. Nemecko, ktoré panelu predsedalo v rokoch 1995-96, bolo považované na najvhodnejšieho kandidáta.
Washington pred zmenou postoja na post predsedu irackého výboru navrhoval Chile. Juhoamerická krajina bude predsedať sankčnému výboru pre Afganistan, ktorý zhotovuje zoznamy osôb a organizácií podozrivých zo spolčovania sa s teroristickou sieťou al-Káida Usámu bin Ládina a pozostatkami bývalého vládneho hnutia Taliban.
Španielsko získalo predsedníctvo v dôležitom protiteroristickom výbore BR, ktorého sa ujme v polovici roku, keď svoje pôsobenie ukončí britský veľvyslanec pri OSN sir Jeremy Greenstock.
Z iných sankčných panelov bude Pakistan predsedať výboru pre Libériu, Mexiko pre Sierru Leone, Bulharsko pre Somálsko, Sýria pre Rwandu a Guinea pre Líbyu.
BR OSN má päť stálych členov - USA, Rusko, Britániu, Čínu a Francúzsko. Ďalších desať krajín je volených regionálnymi skupinami na dvojročné obdobie, každý rok je volených po päť nestálych členov.