Oznámilo to dnes americké ministerstvo zahraničných vecí v komuniké, ktoré podpísala Južná Kórea i Japonsko.
Vydaním komuniké sa skončili dvojdňové washingtonské rokovania týchto troch štátov, ktoré sa na nich zhodli, že diplomatický dialóg je spôsob riešenia napätej situácie okolo severokórejského zbrojného programu. Washington, Soul a Tokio zároveň vyhlásili, že Severná Kórea si môže zlepšiť vzťahy so zvyškom sveta, ak zruší program vývoja jadrových zbraní.
Americký prezident George W. Bush, ktorý minulý rok označil Severnú Kóreu za súčasť osi zla - krajinu predstavujúcu bezpečnostnú hrozbu -, dnes v Chicagu vyjadril nádej na riešenie situácie mierovou cestou. Bush v pondelok povedal, že očakáva od Pchjongjangu plnenie záväzku nevyvíjať jadrové zbrane, ktorý vyplýva z dohody z roku 1994.
USA prerušili kontakty so Severnou Kóreou, keď Pchjongjang začiatkom októbra priznal obnovenie nukleárneho zbrojného programu napriek dohode z roku 1994. Severná Kórea následne v decembri minulého roka odstránila monitorovacie kamery OSN v jadrovom zariadení Jongbjon, schopnom vyrábať materiál pre jadrové zbrane, a vyhostila z krajiny inšpektorov OSN, ktorí zariadenie monitorovali.
Pchjongjang postupne stupňuje svoju rétoriku - dnes vyhlásil, že uvalenie hospodárskych sankcií kvôli jeho nukleárnemu programu by znamenalo vojnu.
Podľa pozorovateľov sa na dvojdňových washingtonských rokovaniach mala Južná Kórea snažiť presvedčiť USA, aby Pchjongjangu poskytli bezpečnostné záruky - KĽDR chce s USA uzavrieť zmluvu o neútočení - a prisľúbili obnovenie dodávok vykurovacieho oleja výmenou za to, že Severná Kórea zruší a demontuje svoje jadrové programy.