Londýn 7. januára (TASR) - Zostať v blízkom spojenectve s USA je dôležitým národným záujmom Veľkej Británie, vyhlásil dnes britský premiér Tony Blair, pričom odmietol názory tých, čo kritizujú jeho blízke styky s Washingtonom. Blair zároveň zopakoval, že zbrane hromadného ničenia, ktoré Irak podľa USA a Británie vlastní, sa musia zničiť mierovo alebo použitím sily.
V čase rastúcich špekulácií o blížiacom sa začiatku USA vedeného útoku na Irak dnes francúzsky prezident Jacques Chirac zopakoval, že vojna by mala byť posledným riešením situácie okolo Iraku, keď už nezostane iná možnosť. Vyzval tiež USA, aby nekonali jednostranne, keďže podľa Chiraca by prípadný útok mala schváliť OSN.
Chirac predtým počas dňa povedal francúzskym vojakom, aby boli tento rok pripravení "na akúkoľvek možnosť", čím naznačil, že na prípadnom útoku na Irak by sa pravdepodobne zúčastnilo aj Francúzsko.
V súvislosti s politikou USA voči Iraku britský premiér vyzval, aby európski spojenci boli verní Washingtonu. Ak Irak vlastní zakázané zbrane, môžu sa dostať do rúk teroristov a ohrozená bude aj Európa, povedal Blair v prejave pre britských veľvyslancov a diplomatov v Londýne.
Podľa Blaira vojenský útok na Irak bude potrebný, k Bagdad nesplní podmienky OSN, ktorá požaduje zničenie prípadných irackých zbraní hromadného ničenia.
Tesne pred Blairovým prejavom britský minister obrany Geoff Hoon oznámil, že vláda povolala asi 1500 záložníkov kvôli možnej vojne proti Iraku a povolila veľkému počtu vojnových lodí vyplávať v prípade potreby do oblasti. Podľa Hoona útok na Irak bezprostredne nehrozí a dá sa mu vyhnúť.
OSN v novembri rezolúciou vyzvala Bagdad, aby dokázal, že nevlastní zakázané chemické, biologické či jadrové zbrane, v opačnom prípade Iraku hrozí USA vedený vojenský útok. Irak popiera, že má tajné zbrojné programy.
Inšpektori OSN majú 27. januára oznámiť výsledky doterajších inšpekcií, pričom tvrdia, že na ich úplné ukončenie potrebujú ešte niekoľko mesiacov.
Americký prezident George W. Bush vyhlasuje, že USA sa zatiaľ nerozhodli, či na Irak zaútočia, avšak viackrát povedal, že vojna môže nakoniec byť nevyhnutná.