VALETTA. Obyvatelia Malty sa vo štvrtok rozlúčili s 24 nájdenými obeťami nedeľňajšieho prevrátenia lode so stovkami nelegálnych migrantov, ktorých smrť šokovala Európu a zintenzívnila politické úsilie o zastavenie plavieb organizovaných prevádzačmi.
Masový prílev migrantov Telá priviezla v pondelok na Maltu talianska hliadková loď, ktorá vzala na palubu aj väčšinu z 28 zachránených osôb.
Predpokladá sa, že pri udalosti v oblasti vzdialenej približne 110 kilometrov od pobrežia Líbye mohlo zahynúť až okolo 900 ľudí, čo z nej robí jednu z najhorších tragédií v súvislosti s masovým prílevom nelegálnych migrantov do Európy naprieč Stredozemným morom.
Telá väčšiny obetí sa nenašli, keďže mnoho migrantov bolo zrejme zavretých v podpalubí a z potápajúcej sa lode nemohli uniknúť. Zachránených ľudí vrátane dvoch členov posádky previezli do Talianska.
Štvrtkový pohrebný obrad pod vedením imáma a biskupa sa konal vo vnútri veľkého stanu postaveného pred márnicou jednej z nemocníc blízko hlavného mesta Valetta.
Okamžité riešenie Dvadsiatim štyrom neidentifikovaným mužom vrátane štyroch tínedžerov prišli vzdať poctu okrem iných aj maltská prezidentka Marie Louise Coleirová Precová, premiér Joseph Muscat, komisár EÚ pre migráciu Dimítris Avramópoulos a ministri z Talianska a Grécka. Obete mali následne pochovať na maltskom cintoríne Addolorata.
Lídri EÚ sa v reakcii na nedeľňajšiu tragédiu vo štvrtok venujú problému nelegálnej migrácie na mimoriadnom summite v Bruseli. Taliansko, ktoré čelí najväčšiemu náporu utečencov zo severu Afriky, dúfa, že na summite budú prijaté konkrétne opatrenia na riešenie migrantskej krízy.
K okamžitému riešeniu situácie vyzvala EÚ v stredu aj medzinárodná ľudskoprávna organizácia Amnesty International. Európska komisia predstavila 10-bodový akčný plán, ktorý zahŕňa viacero "okamžitých krokov" na riešenie krízy.
'R.I.P. brothers and sisters. You matter.' Mourning the migrants who died: http://t.co/MrqMHDU8it pic.twitter.com/1HqkW1wrZ4
— Mashable (@mashable) 22. Duben 2015