BRUSEL, BRATISLAVA. Väčšinu imigrantov, ktorí prídu cez Stredozemné more k brehom Talianska či Malty, pošle Európska únia naspäť. Tvrdí to denník Guardian, ktorý získal návrh opatrení, ktorý má byť výsledkom štvrtkového mimoriadneho summitu v Bruseli.
Únia by mala v rámci krízového balíčka schváliť 5000 miest na presídlenie utečencov. Minulý rok pritom len do Talianska prišlo asi 150-tisíc migrantov z Afriky. Zvyšných ľudí by v rámci nového programu agentúry Frontex na ochranu vonkajších hraníc Únie mali poslať späť do Afriky.
Utečenci riskujú životy, lebo inak sa do Európy nevedia dostaťČítajte
Záchranné akcie nerozšíria
Po viacerých nehodách v posledných dvoch týždňoch, kedy sa v Stredozemnom mori utopilo vyše 1100 ľudí, je Európska únia pod tlakom medzinárodného spoločenstva.
Po zmene programu na záchranu utečencov Mare Nostrum, ktorý pre nedostatok financií minulý rok skončil, sa operácia Frontextu Triton zaoberá skôr ochranou vonkajších hraníc a jej primárnym cieľom nie je záchrana utečencov. Hliadkuje navyše len 30 kilometrov od talianskych hraníc.
Podľa Guardianu sa od summitu v Bruseli očakávalo, že sa prístup EÚ zmení. Utajený návrh opatrení ale ukazuje, že s rozšírením záchranných akcií v Stredomorí sa nepočíta.
Návrh navyše ráta s vojenskou operáciou. Malo by ísť o "systematickú snahu na identifikáciu, zachytenie a zničenie lodí pred tým, ako ich použijú pašeráci". Tí na prevoz často využívajú nespoľahlivé plavidlá a od utečencov žiadajú veľké množstvo peňazí.
Pomôžu s hranicami v Afrike
Únia by mala sľúbiť vyšší rozpočet pre agentúru Frontex a jej operácie, aby zabránila viac obetiam na mori. Šéf Frontextu však minulý týždeň pre Guardian povedal, že "operácia Triton nemôže byť pátracia a záchranná operácia" a že zachraňovanie migrantov by nemalo byť ich prioritou.
Taliansko, Malta aj Grécko by mali dostať posily na vybavovanie žiadostí o azyl. Na ten majú nárok len ľudia, ktorí spadajú pod definíciu utečenca podľa Ženevského dohovoru. Nemôže ísť teda napríklad o ekonomických migrantov.
Únia chce posilniť svoju pozíciu aj v kritických krajinách ako Tunisko, Sudán, Egypt, Mali či Niger, kde by mali pomôcť s kontrolou hraníc.
Mimoriadny summit po víkendovej tragédii zvolal predseda Európskej Rady Donald Tusk. Rokovať do Bruselu išiel aj slovenský premiér Robert Fico. Výsledky rokovaní by mali prezentovať vo štvrtok večer alebo v noci.